Nikolaj Lie Kaas bliver den tredje dansker i ny Frankenstein-film

Guillermo del Toros kommende Frankenstein-film får masser af dansk stjernedrys både foran og bag kameraet.

Artikel top billede

Det har angiveligt været en livslang drøm for den mexicanske instruktør Guillermo del Toro at skabe sin egen version af den klassiske fortælling om Frankensteins monster.

Og ligesom det krævede sin mand for videnskabsmanden Victor Frankenstein at skabe sit monster, så har Guillermo del Toro også været vidt omkring i sin kamp for at fortælle sin version af Mary Shelleys historie.

Men nu er optagelserne i fuld gang, og for nogle måneder siden blev det klart, at Lars Mikkelsen har fået en rolle i filmen.

Og for nylig afslørede Guillermo del Toro så, at en anden fremtrædende dansk skuespiller har tilsluttet sig filmen i form af Nikolaj Lie Kaas.

Det blev offentliggjort, da del Toro delte et billede af sig selv og sin faste danske fotograf Dan Laustsen sammen med Nikolaj Lie Kaas fra optagelserne.

”To af mine favoritdanskere,” lød det tilmed fra den Oscar-vindende instruktør.

Det er endnu uklart, hvilke roller Nikolaj Lie Kaas og Lars Mikkelsen spiller i horror-historien, men det er Oscar Isaac, der spiller Victor Frankenstein, mens Jacob Elordi spiller det monster, som Frankenstein ender med at skabe.

Filmen får premiere på Netflix, men selv om Dan Laustsen efter planen optager de sidste scener i juli, er der endnu ikke fastsat en lanceringsdato for denne nyeste version af Frankenstein-historien, selv om 2025 er et godt bud.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S