Nikolaj Lie Kaas bliver den tredje dansker i ny Frankenstein-film

Guillermo del Toros kommende Frankenstein-film får masser af dansk stjernedrys både foran og bag kameraet.

Artikel top billede

Det har angiveligt været en livslang drøm for den mexicanske instruktør Guillermo del Toro at skabe sin egen version af den klassiske fortælling om Frankensteins monster.

Og ligesom det krævede sin mand for videnskabsmanden Victor Frankenstein at skabe sit monster, så har Guillermo del Toro også været vidt omkring i sin kamp for at fortælle sin version af Mary Shelleys historie.

Men nu er optagelserne i fuld gang, og for nogle måneder siden blev det klart, at Lars Mikkelsen har fået en rolle i filmen.

Og for nylig afslørede Guillermo del Toro så, at en anden fremtrædende dansk skuespiller har tilsluttet sig filmen i form af Nikolaj Lie Kaas.

Det blev offentliggjort, da del Toro delte et billede af sig selv og sin faste danske fotograf Dan Laustsen sammen med Nikolaj Lie Kaas fra optagelserne.

”To af mine favoritdanskere,” lød det tilmed fra den Oscar-vindende instruktør.

Det er endnu uklart, hvilke roller Nikolaj Lie Kaas og Lars Mikkelsen spiller i horror-historien, men det er Oscar Isaac, der spiller Victor Frankenstein, mens Jacob Elordi spiller det monster, som Frankenstein ender med at skabe.

Filmen får premiere på Netflix, men selv om Dan Laustsen efter planen optager de sidste scener i juli, er der endnu ikke fastsat en lanceringsdato for denne nyeste version af Frankenstein-historien, selv om 2025 er et godt bud.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse