Nikolaj Lie Kaas bliver den tredje dansker i ny Frankenstein-film

Guillermo del Toros kommende Frankenstein-film får masser af dansk stjernedrys både foran og bag kameraet.

Artikel top billede

Det har angiveligt været en livslang drøm for den mexicanske instruktør Guillermo del Toro at skabe sin egen version af den klassiske fortælling om Frankensteins monster.

Og ligesom det krævede sin mand for videnskabsmanden Victor Frankenstein at skabe sit monster, så har Guillermo del Toro også været vidt omkring i sin kamp for at fortælle sin version af Mary Shelleys historie.

Men nu er optagelserne i fuld gang, og for nogle måneder siden blev det klart, at Lars Mikkelsen har fået en rolle i filmen.

Og for nylig afslørede Guillermo del Toro så, at en anden fremtrædende dansk skuespiller har tilsluttet sig filmen i form af Nikolaj Lie Kaas.

Det blev offentliggjort, da del Toro delte et billede af sig selv og sin faste danske fotograf Dan Laustsen sammen med Nikolaj Lie Kaas fra optagelserne.

”To af mine favoritdanskere,” lød det tilmed fra den Oscar-vindende instruktør.

Det er endnu uklart, hvilke roller Nikolaj Lie Kaas og Lars Mikkelsen spiller i horror-historien, men det er Oscar Isaac, der spiller Victor Frankenstein, mens Jacob Elordi spiller det monster, som Frankenstein ender med at skabe.

Filmen får premiere på Netflix, men selv om Dan Laustsen efter planen optager de sidste scener i juli, er der endnu ikke fastsat en lanceringsdato for denne nyeste version af Frankenstein-historien, selv om 2025 er et godt bud.

Annonce

Akademikernes A-kasse

IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Statens IT

Datacenter og Netværksspecialist

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S