Nikolaj Lie Kaas bliver den tredje dansker i ny Frankenstein-film

Guillermo del Toros kommende Frankenstein-film får masser af dansk stjernedrys både foran og bag kameraet.

Artikel top billede

Det har angiveligt været en livslang drøm for den mexicanske instruktør Guillermo del Toro at skabe sin egen version af den klassiske fortælling om Frankensteins monster.

Og ligesom det krævede sin mand for videnskabsmanden Victor Frankenstein at skabe sit monster, så har Guillermo del Toro også været vidt omkring i sin kamp for at fortælle sin version af Mary Shelleys historie.

Men nu er optagelserne i fuld gang, og for nogle måneder siden blev det klart, at Lars Mikkelsen har fået en rolle i filmen.

Og for nylig afslørede Guillermo del Toro så, at en anden fremtrædende dansk skuespiller har tilsluttet sig filmen i form af Nikolaj Lie Kaas.

Det blev offentliggjort, da del Toro delte et billede af sig selv og sin faste danske fotograf Dan Laustsen sammen med Nikolaj Lie Kaas fra optagelserne.

”To af mine favoritdanskere,” lød det tilmed fra den Oscar-vindende instruktør.

Det er endnu uklart, hvilke roller Nikolaj Lie Kaas og Lars Mikkelsen spiller i horror-historien, men det er Oscar Isaac, der spiller Victor Frankenstein, mens Jacob Elordi spiller det monster, som Frankenstein ender med at skabe.

Filmen får premiere på Netflix, men selv om Dan Laustsen efter planen optager de sidste scener i juli, er der endnu ikke fastsat en lanceringsdato for denne nyeste version af Frankenstein-historien, selv om 2025 er et godt bud.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S