Nikolaj Lie Kaas bliver den tredje dansker i ny Frankenstein-film

Guillermo del Toros kommende Frankenstein-film får masser af dansk stjernedrys både foran og bag kameraet.

Artikel top billede

Det har angiveligt været en livslang drøm for den mexicanske instruktør Guillermo del Toro at skabe sin egen version af den klassiske fortælling om Frankensteins monster.

Og ligesom det krævede sin mand for videnskabsmanden Victor Frankenstein at skabe sit monster, så har Guillermo del Toro også været vidt omkring i sin kamp for at fortælle sin version af Mary Shelleys historie.

Men nu er optagelserne i fuld gang, og for nogle måneder siden blev det klart, at Lars Mikkelsen har fået en rolle i filmen.

Og for nylig afslørede Guillermo del Toro så, at en anden fremtrædende dansk skuespiller har tilsluttet sig filmen i form af Nikolaj Lie Kaas.

Det blev offentliggjort, da del Toro delte et billede af sig selv og sin faste danske fotograf Dan Laustsen sammen med Nikolaj Lie Kaas fra optagelserne.

”To af mine favoritdanskere,” lød det tilmed fra den Oscar-vindende instruktør.

Det er endnu uklart, hvilke roller Nikolaj Lie Kaas og Lars Mikkelsen spiller i horror-historien, men det er Oscar Isaac, der spiller Victor Frankenstein, mens Jacob Elordi spiller det monster, som Frankenstein ender med at skabe.

Filmen får premiere på Netflix, men selv om Dan Laustsen efter planen optager de sidste scener i juli, er der endnu ikke fastsat en lanceringsdato for denne nyeste version af Frankenstein-historien, selv om 2025 er et godt bud.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse