Den nye iPads største fjende er Apple selv – for der er en rød linje Apple ikke vil krydse

ComputerViews: Apple har skabt en vinder med sin nye iPad Pro - men den kommer næppe til at vinde mange nye kunder, medmindre Apple krydser en bestemt rød linje.

Artikel top billede

(Foto: Apple PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Den røde linie, som Apple ikke vil krydse, selv om iPad udvikles markant.
494
2:30 min
Apple har sat sig for at imponere omverdenen med sin nye iPad.

Her tilbydes barberbladstynd profil, en imponerende skærm, et app-økosystem uden sidestykke og en spritny, bomstærk processor som stærkere end hvad man finder i selv større maskiner som Macbook Air og enkelte Macbook Pro modeller.

Det store kunststykke fuldendes af, at Apple udviser en klar målsætning om, at få det tilhørende ’Magic Keyboard’ cover til at få enheden til både at ligne, men også at fungere som en decideret Macbook.

Det vidner den nye Mac-lignende finish om sammen med et større touch-felt og integrationen af deciderede funktionstaster.

Men der er dog en rød linje, som Apple ikke synes at være indstillet på at krydse.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job