Den nye iPads største fjende er Apple selv – for der er en rød linje Apple ikke vil krydse

ComputerViews: Apple har skabt en vinder med sin nye iPad Pro - men den kommer næppe til at vinde mange nye kunder, medmindre Apple krydser en bestemt rød linje.

Artikel top billede

(Foto: Apple PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Den røde linie, som Apple ikke vil krydse, selv om iPad udvikles markant.
494
2:30 min
Apple har sat sig for at imponere omverdenen med sin nye iPad.

Her tilbydes barberbladstynd profil, en imponerende skærm, et app-økosystem uden sidestykke og en spritny, bomstærk processor som stærkere end hvad man finder i selv større maskiner som Macbook Air og enkelte Macbook Pro modeller.

Det store kunststykke fuldendes af, at Apple udviser en klar målsætning om, at få det tilhørende ’Magic Keyboard’ cover til at få enheden til både at ligne, men også at fungere som en decideret Macbook.

Det vidner den nye Mac-lignende finish om sammen med et større touch-felt og integrationen af deciderede funktionstaster.

Men der er dog en rød linje, som Apple ikke synes at være indstillet på at krydse.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S