CFCS: Cybertruslen mod sundhedsvæsenet bliver værre og værre

Truslen mod sundhedssektoren udvikler sig og bliver konstant mere kompleks, meddeler myndigheden.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om CFCS' vurdering af truslen mod sundhedssektoren.
397
2 min
Sundhedssektoren er et populært mål for cyberkriminelle grundet de mange værdifulde og følsomme data, der kan findes blandt sundhedsorganisationer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS