Første årsregnskab efter frasalg: Twoday omsætter for mere end 1,2 milliarder kroner i Danmark

Twoday omsatte i 2023 for 1,2 milliarder kroner efter organisk vækst vækst på 160 millioner kroner, meddeler selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Twoday/PR)

Twoday har for alvor vind i sejlene og landede i 2023 for første gang en omsætning på den gode side af 1,2 milliarder kroner.

Sådan lyder det fra selskabet, der selv betegner fremgangen på 160 millioner kroner i ren organisk vækst som ‘imponerende.’

Helt nøjagtigt landede Twoday Danmark en omsætning på 1,232 milliarder kroner, meddeler selskabet.

Driftsresultatet - EBITDA - lander på 154 millioner kroner, hvilket ifølge selskabet svarer til en vækst på 15,8 procent på et år.

Twoday bygger på Vismas tidligere konsulentforretning, som kapitalfonden CVC Capital Partners købte for knap seks milliarder kroner i sommeren 2022.

2023-regnskabet er dermed det første fulde årsregnskab, som Twoday fremlægger siden salget fra Visma.

Til er desuden kommet både RelateIT med 200 medarbejdere samt CTGlobal, som Twoday i Danmark købte i løbet af 2023.

I alt består Twoday-koncernen i Danmark af otte virksomheder, nemlig CTGlobal, Kapacity, CO3, Two-Many, IT Minds, RelateIT, Tabulator Editor og Twoday.

Det samlede regnskab beror på datterselskabernes samlede performance.

Twoday peger på, at især de to nytilkomne selskaber, RelateIT og CTGlobal, samt Kapacity bidrager til de høje vækstrater.

“Eksempelvis har twoday RelateIT i 2023 mere end fordoblet deres overskud til 29,3 millioner kroner, og twoday CTGlobal omsatte for 58,8 millioner kroner, hvilket er en vækst på knap 19 procent,” lyder det fra selskabet.

Administrerende direktør Lars Berthelsen meddeler, at årets resultat er bedre end det ambitiøse mål, som selskabet satte, da det blev selvstændigt i 2022.

“Det skal ikke være en hemmelighed, at 2023 var præget af et særdeles hårdt marked for både os og vores konkurrenter,” siger han.

Den samlede Twoday-koncern i Danmark har rundet 1.000 medarbejdere.

Forude venter nu yderligere vækstambitioner, lyder det fra Twoday, der har hovedkvarter i Nordhavnen i København.
”Strategien for 2024 er, at vi i højere grad skal gå til markedet som én samlet virksomhed, når vi byder ind på projekter. For dét er noget, som vi ser, at kunderne efterspørger,” meddeler Lars Berthelsen.

Læs også:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS