Ny sårbarhed i Chrome udnyttes kraftigt i det fri: Opdatering er klar

Kategori 8 sårbarhed opdaget i Chrome, som udnyttes af ondsindede aktører. Opdatering er klar.

Artikel top billede

(Foto: Rubaitul Azad/Unsplash)

Google udsendte i mandags rettelser til en hidtil ukendt sårbarhed i Google Chrome, som selskabet selv skriver blev udnyttet.

Det drejer sig om nuldags-sårbarheden navngivet CVE-2024-4761 i kategori 8.

Nu er det om til brugerne at få patched den nye rettelse i browseren.

Sårbarheden er en såkaldt out-of-bound write bug, der påvirker V8 Javascript og WebAssembly-motoren, skriver Hackernews.

"Google er klar over, at en udnyttelse af CVE-2024-4761 findes i det fri," lyder det i en meddelelse fra techgigianten.

Opdateringen, som Google kraftigt opfordrer brugerne til at foretage, er “124.0.6367.207/.208 til Mac og Windows og 124.0.6367.207 til Linux, som vil blive udrullet i løbet af de kommende dage/uger.”

I torsdags udsendte Google ligeledes en meddelelse om en ny såbarhed, som blev udnyttet. Denne er navngivet CVE-2024-4671.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S