Ingram Micro på vej mod børsnotering til 70 milliarder kroner

Ingram Micro er på vej til blive børsnoteret og går efter en markedsværdi på mere end 70 milliarder kroner.

Artikel top billede

Ingram Micro er i gang med at forberede sig på en kommende børsnotering, som kan værdifastsætte selskabet til mere end 70 milliarder kroner.

Ifølge Bloomberg sigter Ingram Micro efter at offentliggøre detaljer om børsnoteringen allerede i næste måned.

Bloomberg har oplysningerne fra flere kilder, som dog alle vil være anonyme.

Ingram Micro med hovedkvarter i Irvine i Californien har ifølge oplysningerne dog endnu ikke truffet den endelige beslutning, men det er tæt på.

Selskabet har gennem længere tid været i gang med forberedelserne sammen med blandt andet investerings-bankerne Goldman Sachs og Morgan Stanley.

Ingram Micro ejes i dag af kapitalfonden Platinum Equity, som købte selskabet af kinesiske HNA Group i 2021 for 7,2 milliarder dollar.

Med en værdiansættelse i omegnen af 10 milliarder dollar vil en børsnotering dermed udløse en betydelig gevinst til kapitalfonden.

Ingram Micro er en af de store gamle spillere på it-scenen, i det selskabet blev grundlagt helt tilbage i 1979.

Selskabet er tilstede i 200 lande - herunder Danmark, hvor selskabet med hovedkvarter i Kolding under ledelse af landechef Nicolai Holmstrøm omsætter for omkring halvanden milliard kroner om året.

Selskabet har omkring 40 medarbejdere i Danmark.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S