Google hælder masser af privacy og sikkerhed i Android 15-opdatering

Android 15 disker op med tiltag, der skal beskytte mod tyveri, beskyttelse mod svinde, phising samt beskyttelse af følsomme data og apps.

Artikel top billede

Android 15 har været et samtaleemne længe og med udgivelsen af udvikler-preview i februar og beta i april, så forventes det, at Googles operativsystem endeligt bliver udgivet i tredje kvartal af 2024.

Og skal man tro Google, så bliver den nye version spækket med privacy- og sikkerhedsfeatures.

Kunstig intelligens skal besværliggøre tyveri

En af de nye funktioner, er det, selskabet kalder theft detection lock.

Denne funktion er designet til at beskytte ejerens personlige og finansielle data i tilfælde af, at deres enhed bliver stjålet.

Googles AI vil kunne registrere, når en enhed bliver revet ud af hænderne på ejeren og bevæger sig væk i hastig fart, hvorefter funktionen straks vil låse enheden automatisk og forhindre uvedkommende adgang til følsomme oplysninger på enheden, lyder det fra selskabet.

Vil lave sikkerhedstjek i realtid

Den kunstige intelligens skal ikke kun bruges til at beskytte mod fysisk tyveri af enheder.

En anden funktion, der bliver lanceret i Android 15 får navnet Google play protect, der skal anvende AI på enhederne til at opdage apps, der gør svindel og phishing muligt.

Værktøjet vil foretage trusselsdetektion i realtid ved at analysere, hvordan de forskellige apps på telefonen benytter følsomme tilladelser og interagerer med andre apps for at opdage den potentielt skadelige adfærd.

Når og hvis disse skadelige mønstre opdages, bliver de mistænkelige apps sendt til en grundigere gennemgang hos Google, mens brugere advares om potentielle risici ved at bruge app'en samt til at afinstallere den.

Ifølge Google vil funktionen ikke omfatte brugen af persondata.

Digitalt 'pengeskab' for følsomme apps

Et tredje eksempel på bedre sikkerhed er det digitale 'pengeskab', man vil lancere i Android 15.

Her er det hensigten, at man vil gøre det muligt at oprette private miljøer for visse apps på enheden.

Disse miljøer skal fungere som en form for ekstra lag af sikkerhed, der skal gøre følsomme apps mere sikre - og hvis man vil - også gemmes væk for uvedkommende øjne.

Ifølge Google vil disse miljøer fungere som et digitalt 'pengeskab' på enhederne, hvor følsomme apps, som andre ikke skal kunne få adgang til, kan placeres.

Derfor vil kun ejeren af enheden få adgang til personlige informationer, der placeres i dette 'pengeskab', mens både data og notifikationer fra disse følsomme apps også vil være isoleret fra resten af enheden.

Det vil også blive gjort muligt at låse de private miljøer og helt skjule apps.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura