Microsofts udfordrer Apples Macbook med en helt ny generation af Surface-enheder: Bliver 90 procent hurtigere

Microsoft kommer med nye Surface-enheder, som bliver såkaldte 'Copilot+'-pc’er, og bliver spækket med AI og langt hurtigere end de foregående. Microsoft kalder dem hurtigere end en Macbook Air.

Artikel top billede

Den nye Surface Laptop. (Foto: Microsoft/PR)

Techgiganten Microsoft har overhalet Apple, når det kommer til titlen som verdens mest værdifulde selskab, men alligevel har Apple domineret forbrugermarkedet, når det kommer til hardware, men nu kommer Microsoft med et bud på en seriøs udfordrer.

Microsoft har lanceret to ny ’Copilot+’-pc’er. Der er tale om en ny Surface Laptop og Surface Pro.

Debuterer med Snapdragon X Elite- og Snapdragon X Plus-processorer.

”Copilot+ pc'er er tunet til at levere optimale behandlings- og responstider – og er hurtigere end den nyeste Macbook Air,” skriver Pete Kyriacou, CVP for Microsofts hardware-division i et blogindlæg og fortsætter:

”En ydeevne som denne betyder, at de apps, kunderne elsker, fungerer fantastisk. Microsoft har samarbejdet tæt med udviklere over hele verden for at optimere deres applikationer til denne processor.”

Den nye Prism-emuleringsmotor et enormt ydelsesboost sammenlignet med Surface Pro 9 med 5G.

”På den nye Surface Pro og Surface Laptop, drevet af Snapdragon X Elite- og Snapdragon X Plus-processorer, vil oplevelser som Adobe Creative Cloud, Microsoft 365 og Chrome føles hurtige, hurtige og responsive,” skriver Kyriacou.

De nye Copilot+ enheder'er har derudover kraftfulde Neural Processing Units (NPU'er).

Og det er bestemt ikke småting, der er tale om. Microsoft melder, at de nye Surface-enheder er 90 procent hurtigere end de tidligere modeller.

”Den helt nye Surface Pro låser op for en ny måde at tænke på en bærbar computer. Bygget med de nye Snapdragon X Elite- og Snapdragon X Plus-processorer, leverer vi en utrolig ydeevne, der er 90 procent hurtigere end Surface Pro 9,” skriver Nancie Gaskill, General Manager for Surface hos Microsoft i et separat blogindlæg og fortsætter:

”Den integrerede NPU leverer næsten 20 procent flere TOPS til AI-behandling end Apple iPad Pro M4 vi gør det usædvanligt velegnet til at køre flere AI-modeller samtidigt. Jeg er designet til at styrke teams, der altid er på farten med lynhurtig ydeevne, AI-accelereret kraft og en fantastisk valgfri OLED-skærm – alt sammen i en tynd, let og alsidig pakke.”

Enhederne understøtter Wi-Fi 7, 4k-skærme og har 14 timers batterilevetid.

Se videopræsentationerne af de to enheder nedenfor:

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job