Microsofts udfordrer Apples Macbook med en helt ny generation af Surface-enheder: Bliver 90 procent hurtigere

Microsoft kommer med nye Surface-enheder, som bliver såkaldte 'Copilot+'-pc’er, og bliver spækket med AI og langt hurtigere end de foregående. Microsoft kalder dem hurtigere end en Macbook Air.

Artikel top billede

Den nye Surface Laptop. (Foto: Microsoft/PR)

Techgiganten Microsoft har overhalet Apple, når det kommer til titlen som verdens mest værdifulde selskab, men alligevel har Apple domineret forbrugermarkedet, når det kommer til hardware, men nu kommer Microsoft med et bud på en seriøs udfordrer.

Microsoft har lanceret to ny ’Copilot+’-pc’er. Der er tale om en ny Surface Laptop og Surface Pro.

Debuterer med Snapdragon X Elite- og Snapdragon X Plus-processorer.

”Copilot+ pc'er er tunet til at levere optimale behandlings- og responstider – og er hurtigere end den nyeste Macbook Air,” skriver Pete Kyriacou, CVP for Microsofts hardware-division i et blogindlæg og fortsætter:

”En ydeevne som denne betyder, at de apps, kunderne elsker, fungerer fantastisk. Microsoft har samarbejdet tæt med udviklere over hele verden for at optimere deres applikationer til denne processor.”

Den nye Prism-emuleringsmotor et enormt ydelsesboost sammenlignet med Surface Pro 9 med 5G.

”På den nye Surface Pro og Surface Laptop, drevet af Snapdragon X Elite- og Snapdragon X Plus-processorer, vil oplevelser som Adobe Creative Cloud, Microsoft 365 og Chrome føles hurtige, hurtige og responsive,” skriver Kyriacou.

De nye Copilot+ enheder'er har derudover kraftfulde Neural Processing Units (NPU'er).

Og det er bestemt ikke småting, der er tale om. Microsoft melder, at de nye Surface-enheder er 90 procent hurtigere end de tidligere modeller.

”Den helt nye Surface Pro låser op for en ny måde at tænke på en bærbar computer. Bygget med de nye Snapdragon X Elite- og Snapdragon X Plus-processorer, leverer vi en utrolig ydeevne, der er 90 procent hurtigere end Surface Pro 9,” skriver Nancie Gaskill, General Manager for Surface hos Microsoft i et separat blogindlæg og fortsætter:

”Den integrerede NPU leverer næsten 20 procent flere TOPS til AI-behandling end Apple iPad Pro M4 vi gør det usædvanligt velegnet til at køre flere AI-modeller samtidigt. Jeg er designet til at styrke teams, der altid er på farten med lynhurtig ydeevne, AI-accelereret kraft og en fantastisk valgfri OLED-skærm – alt sammen i en tynd, let og alsidig pakke.”

Enhederne understøtter Wi-Fi 7, 4k-skærme og har 14 timers batterilevetid.

Se videopræsentationerne af de to enheder nedenfor:

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen