Streaming: Shōgun bliver forvandlet fra miniserie til en serie med både sæson 2 og 3

Filmselskabet FX planlægger at udvide den oprindelige Shōgun-historie med mindst to yderligere sæsoner, som antageligt fortsætter på Disney+.

Artikel top billede

Det var oprindeligt planen, at ”Shōgun” skulle være en afsluttet miniserie i 10 afsnit, der dækkede hele historien fra James Clavells klassiske bog fra 1975. Faktisk mente serieskaberne Justin Marks og Rachel Kondo selv, at der ikke var behov for mere end én sæson.

Men både anmeldere og seere har været vildt begejstrede for samuraiserien på Disney+, så det er måske ikke overraskende, at nogen har set perspektiver i at forlænge historien.

Derfor forhandler FX nu med James Clavells arvinger om rettighederne til at fortsætte Shōgun med mindst to sæsoner, selv om Clavell aldrig selv skrev videre på den afsluttede historie om den japanske borgerkrig.

Til gengæld skrev han i alt seks bøger i det, der bliver kaldt for hans Asien-saga, som kronologisk starter med Shōgun i år 1600 og ender med Hvirvelvind, der handler om revolutionen i Iran i 1979.

Den japanske stjerne Hiroyuki Sanada har angiveligt meldt sig klar til at fortsætte i rollen som krigsherren Toranaga.

Shōgun er inspireret af virkelige begivenheder omkring den japanske borgerkrig i 1600. I virkelighedens verden gjorde borgerkrigen Tokugawa til shōgun, som var den øverstbefalende general i Japan og dermed daglig de-facto hersker over landet, der på papiret ellers blev styret af kejseren.

I den visuelt imponerende serie spiller Sanada den indflydelsesrige Toranaga, der kæmper for at bevare magten over sin egen region. Han får hjælp af den engelske sømand Blackthorne, spillet af Cosmo Jarvis, hvis skib lider skibbrud på den japanske kyst.

James Clavells bog blev første gang filmatiseret i 1980 med Richard Chamberlain som Blackthorne og den legendariske Toshiro Mifune som Toranaga. Dengang holdt man sig til en miniserie, men nu kan vi altså se frem til flere samurai-intriger, når de nye sæsoner lander. Hvornår det sker, er dog endnu uklart.

Læses lige nu

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Statens IT

    Driftsmedarbejder til Navision

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Banedanmark

    ERTMS Test Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse