Streaming: Shōgun bliver forvandlet fra miniserie til en serie med både sæson 2 og 3

Filmselskabet FX planlægger at udvide den oprindelige Shōgun-historie med mindst to yderligere sæsoner, som antageligt fortsætter på Disney+.

Artikel top billede

Det var oprindeligt planen, at ”Shōgun” skulle være en afsluttet miniserie i 10 afsnit, der dækkede hele historien fra James Clavells klassiske bog fra 1975. Faktisk mente serieskaberne Justin Marks og Rachel Kondo selv, at der ikke var behov for mere end én sæson.

Men både anmeldere og seere har været vildt begejstrede for samuraiserien på Disney+, så det er måske ikke overraskende, at nogen har set perspektiver i at forlænge historien.

Derfor forhandler FX nu med James Clavells arvinger om rettighederne til at fortsætte Shōgun med mindst to sæsoner, selv om Clavell aldrig selv skrev videre på den afsluttede historie om den japanske borgerkrig.

Til gengæld skrev han i alt seks bøger i det, der bliver kaldt for hans Asien-saga, som kronologisk starter med Shōgun i år 1600 og ender med Hvirvelvind, der handler om revolutionen i Iran i 1979.

Den japanske stjerne Hiroyuki Sanada har angiveligt meldt sig klar til at fortsætte i rollen som krigsherren Toranaga.

Shōgun er inspireret af virkelige begivenheder omkring den japanske borgerkrig i 1600. I virkelighedens verden gjorde borgerkrigen Tokugawa til shōgun, som var den øverstbefalende general i Japan og dermed daglig de-facto hersker over landet, der på papiret ellers blev styret af kejseren.

I den visuelt imponerende serie spiller Sanada den indflydelsesrige Toranaga, der kæmper for at bevare magten over sin egen region. Han får hjælp af den engelske sømand Blackthorne, spillet af Cosmo Jarvis, hvis skib lider skibbrud på den japanske kyst.

James Clavells bog blev første gang filmatiseret i 1980 med Richard Chamberlain som Blackthorne og den legendariske Toshiro Mifune som Toranaga. Dengang holdt man sig til en miniserie, men nu kan vi altså se frem til flere samurai-intriger, når de nye sæsoner lander. Hvornår det sker, er dog endnu uklart.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S