Streaming: I ny film er AI både vores største fjende og bedste ven

Jennifer Lopez er agenten Atlas, der skal stoppe en morderisk AI, der forsøger at ødelægge menneskeheden – og får hjælp af en venligtsindet AI i jagten.

Artikel top billede

En kunstig intelligens beslutter sig for at udslette alle mennesker.

Det er plottet i en stribe sci-fi-film og bøger, hvor James Camerons klassiske Terminator-serie nok som en af de første dukker op på nethinden hos mange filmelskere.

I en tid, hvor brugen af AI for alvor tager fart, er det naturligvis stadig en interessant overvejelse, hvorvidt denne kunstige intelligens kommer til at hjælpe os til et bedre samfund eller risikerer at udslette os.

I den nye Netflix-film ”Atlas” hælder man dog mere til det actionprægede end til det filosofiske og etiske aspekt.

I filmen har den morderiske AI-robot Harlan sat sig for at fjerne den menneskehed, der har skabt den, fordi den betragter sig selv som det næste skridt i evolutionen.

Jennifer Lopez spiller den meget AI-skeptiske Atlas Shepherd, der i sin jagt på Simi Lius Harlan havner på en fjern planet og tvinges til at arbejde tæt sammen med den tilsyneladende venlige AI Smith.

”Atlas, det her kommer ikke til at virke, medmindre du stoler på mig,” lyder det fra Smith, mens et nyt venskab mellem menneske og maskine langsomt bliver opbygget. Men kan man stole på en ansigtsløs maskine? Det vil tiden vise.

Atlas kommer næppe til at give et troværdigt svar på, hvor AI flytter samfundet hen. Tværtimod er filmen måske endda et eksempel på, at både mennesker og AI har det med at kopiere gode ideer og give dem et twist, så der kommer et nyt produkt ud af det.

Men når man har hørt ChatGPT’s uhyggeligt menneskelige stemme i den seneste version af sprogmodellen, er det ikke svært at forestille sig en ny form for venskaber blive skabt. Og her kommer Netflix’ nyeste actionfilm måske med et interessant bud.

Atlas har premiere på Netflix den 24. maj. Filmen er instrueret af Brad Peyton, der tidligere har instrueret Dwayne ”The Rock” i film som Rampage og San Andreas.

Du kan se traileren til filmen her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S