Kina gør klar til endnu en tsunami af statsstøtte til landets chipindustri: Opretter ny fond med svimlende 325 milliarder kroner

Kina vil vinde kapløbet om mikrochips, og landets regering er villig til at kaste enorme beløb efter den ambition.

Artikel top billede

Der er et kapløb i gang inden for semiconductere. EU, USA og Kina er med hver sin strategi i gang med at pumpe penge i industrien. USA med sin nationale plan, EU med Chip Act og Kina med en række fonde.

Kina sætter dog spurten ind nu. Landet har nemlig oprettet en tredje statsfond rettet mod chipindustrien, og denne fond har hele 325 milliarder kroner klar til at investere i kinesiske chips.

Det skriver Reuters.

Det er den største fond på området fra kinesisk side indtil videre.

Den første kinesiske fond var på omkring 131 milliarder kroner, mens den anden var på 193 milliarder kroner, skriver mediet.

Forleden uddelte EU et beløb på 18,7 milliarder kroner som et af de første skridt i Chip Act. Det er planen i Chip Act, at der skal investeres 320 milliarder kroner i alt.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job