Politik: Tidligere britiske topfolk bag to virkeligt gode podcasts

I både The Rest is Politics og søsterpodcasten Leading går Blairs spindoktor Alastair Campbell og den forhenværende konservative politiker Rory Stewart i kødet på gæster og dagsaktuelle emner.

Artikel top billede

”Hvis du vil have en ven i Washington, så få dig en hund!” Politik er – som det klassiske Truman–illustrerer – en usædvanligt hård branche.

Så skal man forstå, forklare og formidle emnet troværdigt, hjælper det selv at have været en del af spillet. Både herhjemme og i udlandet er tidligere politikere og særlige rådgivere derfor i høj kurs som politiske kommentatorer.

Nu er der som bekendt snart britisk parlamentsvalg. Så vil man helt tæt på det, der efter alt at dømme bliver et usædvanligt beskidt hundeslagsmål, er der ikke mange bedre steder at gå hen end til en af verdens allerbedste og mest populære politiske podcasts, nemlig ”The Rest is Politics.”

Her tager værterne – Tony Blairs tidligere spindoctor Alastair Campbell og den forhenværende konservative politiker Rory Stewart – temperaturen på dagsaktuelle emner.

Spændvidden er bred, og ofte drøftes emner af global betydning. Lige fra Israel og Mellemøsten til om det er sandsynligt, at The Donald kommer ind at ruske tremmer, om han genvælges, hvem der bliver hans vicepræsident og hvorfor det ikke altid spiller helt for Biden.

Man kommer kort sagt hele vejen rundt, og der er naturligvis også masser om britisk politik.

Men hvis The Rest is Politics er det velskrevne dagsblad, så er ”Leading: The Rest is Politics” søndagsmagasinet.

Her har Campbell og Stewart hver uge selskab af nogle af prominente politikere, fagfolk eller erhvervsledere. Det er – ligesom deres ”primære” podcast – konsekvent skarpt og næsten altid underholdende.

Alene i år har de haft besøg af Londons borgmester Sadiq Khan, af Bill Gates, Nancy Pelosi, Israels tidligere premierminister Ehud Olmert, Trumps tidligere kommunikationschef og mange flere.

Så er man ved at være træt af danske mediers clickbait – og af hyppige omskrivninger af analyser fra internationale medier – så er både The Rest is Politics og Leading begge gode bud på steder, hvor man både kan drikke direkte fra kilden og være godt underholdt imens.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen