Bog: Bedre digital inklusion skal være en afgørende del af digitaliseringen af samfundet

Skandinaviske forskere sætter fokus på de borgere, som bliver efterladt på perronen, når digitaliseringens tog ruller videre ud i samfundet.

Artikel top billede

Digitaliseringen af de skandinaviske samfund har gjort hverdagen nemmere for mange mennesker, når de møder både den offentlige og private sektor.

Hvor nemt er det f.eks. ikke at bruge sin telefon eller computer til at overføre penge, tjekke sin årsopgørelse, købe en flybillet eller bestille en ny recept hos lægen?

Faktisk er det ikke så nemt endda for en stor del af befolkningen, der af forskellige grunde har svært ved at navigere i det digitale samfund.

Denne relativt store minoritet af udsatte borgere bliver der sat fokus på i bogen ”Digital Inclusion”, som er skrevet af den danske forsker Brit Ross Winthereik fra DTU sammen med norske Margunn Aanestad og svenske Åsa Mäkitalo.

”Digital inklusion er vigtigere end nogensinde. Med digitaliseringen af samfundet og de løbende digitale fremskridt hæver vi konstant niveauet for, hvad borgerne forventes at kunne digitalt, og konsekvenserne af at være digitalt afkoblet bliver mere alvorlige,” lyder det således frit oversat i bogens forord.

Forfatterne fremhæver, at digitaliseringen gavner flertallet af befolkningen, men at vi står med en demokratisk udfordring, hvis nogle borgere ikke kan udnytte de digitale muligheder.

Med Digital Inclusion sætter forfatterne især fokus på digitaliseringen af den offentlige sektor – og studier af hvordan pårørende, frivillige og professionelle hjælper udsatte borgere med at få adgang til digitale tjenester.

Bogen er et velkomment bidrag til den stadig spæde forskning i digital inklusion. Gennem bogens kapitler bliver Danmarks, Norges og Sveriges digitalisering gennemgået, ligesom forskerne kommer med bud på, hvordan man kan løse nogle af de udfordringer, som er forbundet med manglende digital inklusion.

Diskussionen om digital inklusion kommer uden tvivl til at fylde meget i de kommende år, og denne bog kommer med vigtig ny viden om området for alle, der gerne vil forstå samfundets digitale transformation og dens daglige konsekvenser og muligheder.

Titel: Digital Inclusion / Forfattere: Brit Ross Wintereik, Margunn Aanestad, Åsa Mäkilato

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S