Dansk topøkonom gennem 40 år: Kunstig intelligens stjæler arbejdspladser - men gør os alle rigere

”Alle de teknologiske spring, vi tidligere har set, er altid endt med, at vi – efter et stykke tid – er kommet et bedre sted hen, og at vi er blevet rigere,” siger Lars Haagen Pedersen, afdelingschef i Finansministeriet.

Artikel top billede

Lars Haagen Pedersen er blevet kaldt en ”økonomisk rockstjerne”.

Han har været ansat i staten i 40 år, og som afdelingschef i Finansministeriet har den nu 65-årige topøkonom haft stor indflydelse på økonomiske politikker og reformer, som vi alle på den ene eller anden måde er påvirket af.

Lars Haagen Pedersen var blandt andet med til at udforme den politiske aftale fra 2006, der betyder, at pensionsalderen stiger i takt med levealderen.

Et omdiskuteret emne, men om ikke andet "fuldstændig afgørende for dansk økonomi og velfærdssamfundet," som Lars Haagen Pedersen siger i et sjældent interview med Berlingske.

I samme interview kommer han ind på, hvordan dansk økonomi er påvirket af internationale strømninger, herunder særligt kunstig intelligens – og her er den mangeårige topøkonom alt andet end teknologi-forskrækket.

Han siger, at AI-teknologierne vil kunne erstatte menneskelig arbejdskraft på en lang række områder – men de mennesker, som mister deres job til kunstig intelligens, vil bare kunne gå ud og få et andet job.

”Det er helt klart et stort skvulp. Men alle de teknologiske spring, vi tidligere har set, er altid endt med, at vi – efter et stykke tid – er kommet et bedre sted hen, og at vi er blevet rigere,” siger Lars Haagen Pedersen til Berlingske.

AI-bølgen kan dog opleves som ubehagelig, når man kigger på det enkelte individ.

Der vil formentlig nemlig komme en tilpasningsperiode, hvor nogle skal sige farvel til deres vellønnede job og indstille sig på at tage et andet job, der ikke nødvendigvis har samme lønramme.

Men i Danmark har vi et meget dynamisk arbejdsmarked med 800.000 årlige jobskifter, forklarer Lars Haagen Pedersen. Derfor er vi som land gode til at tilpasse vores job med vores livssituation, hvilket stiller os stærkt i forhold til at absorbere de store ændringer, som implementeringen af AI fører med sig.

Danmark vil derimod ende i en langt værre situation, hvis vi tøver med at implementere AI-teknologierne, da vi så ikke får udnyttet mulighederne i automatisering, forklarer Lars Haagen Pedersen.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S