Sam Altman og hans mand Oliver vil forære næsten hele deres milliard-formue væk

OpenAI-stifter Sam Altman forpligter sig til sammen med sin mand til at forære det meste af sin formue væk.

Artikel top billede

(Foto: EU/Dati Bendo)

Den ombejlede OpenAI-stifter Sam Altman vil give det meste af sin formue væk.

OpenAI-stifteren har i hvert fald sammen med sin mand, Oliver Mulherin, underskrevet den såkaldte ‘Giving Pledge,’ som mange ultrarige personer i verden har underskrevet.

Med underskriften forpligter de sig - i hvert fald moralsk - til at donere langt størstedelen af deres formue til velgørende formål.

Sam Altman er på kort tid blevet katapulteret op til berømmelse med lanceringen af ChatGPT for halvandet års tid siden, der for alvor markerede startskuddet til det, som alle regner for at være en ny it-æra med AI som omdrejningspunkt.

Ifølge Bloomberg er Sam Altman for tiden god for omkring to milliarder dollar.

Langt størstedelen er bundet i ejerandele i forskellige firmaer.

Sam Altman ejer eksempelvis en pæn del af Reddit, men ejer ikke - som mange ellers tror - noget af OpenAI.

“Vi vil fokusere vores donationer [af formuen, red] på at understøtte teknologi, der kan hjælpe til med at skabe overflod til andre mennesker, så de kan bygge stilladset endnu højere,” lyder det i en besked fra parret.

Giving Pledge blev grundlagt af Warren Buffet, Bill Gates og hans daværende hustru, Melinda Gates, i 2010.

Bill Gates og Warren Buffet var på dette tidspunkt blandt jordklodens absolut mest velhavende mennesker.

Giving Pledge blev formuleret med henblik på at få verdens ultrarige til at donere mindst halvdelen af deres formue til velgørende formål - eventuelt efter deres død.

Mere end 240 ultrarige mennesker fra 30 lande har indtil videre skrevet under på dokumentet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S