Sam Altman og hans mand Oliver vil forære næsten hele deres milliard-formue væk

OpenAI-stifter Sam Altman forpligter sig til sammen med sin mand til at forære det meste af sin formue væk.

Artikel top billede

(Foto: EU/Dati Bendo)

Den ombejlede OpenAI-stifter Sam Altman vil give det meste af sin formue væk.

OpenAI-stifteren har i hvert fald sammen med sin mand, Oliver Mulherin, underskrevet den såkaldte ‘Giving Pledge,’ som mange ultrarige personer i verden har underskrevet.

Med underskriften forpligter de sig - i hvert fald moralsk - til at donere langt størstedelen af deres formue til velgørende formål.

Sam Altman er på kort tid blevet katapulteret op til berømmelse med lanceringen af ChatGPT for halvandet års tid siden, der for alvor markerede startskuddet til det, som alle regner for at være en ny it-æra med AI som omdrejningspunkt.

Ifølge Bloomberg er Sam Altman for tiden god for omkring to milliarder dollar.

Langt størstedelen er bundet i ejerandele i forskellige firmaer.

Sam Altman ejer eksempelvis en pæn del af Reddit, men ejer ikke - som mange ellers tror - noget af OpenAI.

“Vi vil fokusere vores donationer [af formuen, red] på at understøtte teknologi, der kan hjælpe til med at skabe overflod til andre mennesker, så de kan bygge stilladset endnu højere,” lyder det i en besked fra parret.

Giving Pledge blev grundlagt af Warren Buffet, Bill Gates og hans daværende hustru, Melinda Gates, i 2010.

Bill Gates og Warren Buffet var på dette tidspunkt blandt jordklodens absolut mest velhavende mennesker.

Giving Pledge blev formuleret med henblik på at få verdens ultrarige til at donere mindst halvdelen af deres formue til velgørende formål - eventuelt efter deres død.

Mere end 240 ultrarige mennesker fra 30 lande har indtil videre skrevet under på dokumentet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS