Teslas facelift af model Y bliver først i 2025

Elon Musk udskyder lancering af revideret Model Y til en gang i 2025

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Den amerikanske bilproducent og tech-virksomhed Tesla vil ikke lancere nogen ny, faceliftet Model Y i år.

Det oplyser selskabets administrerende direktør og storaktionær, Elon Musk, på hans sociale nyhedsmedie X, skriver Reuters.

Han forsikrer samtidig, at Tesla løbende opdaterer bilen, hvorfor ’selv en bil der er et halvt år nyere vil være en anelse bedre’.

Model Y’s facelift, kendt under kodenavnet ’Project Juniper’ er tidligere blevet spået en debut i år, efter at kilder tæt på selskabet meldte, at Tesla sigtede efter en masseproduktion en gang i 2024.

Model Y har siden 2023 været ikke bare Teslas, men landets bedste sælgende bil, efter selskabet i begyndelsen af året igangsatte en stribe voldsomme prisreduktioner.

Tesla løftede i efteråret 2023 sløret for sin nye Model 3, som dengang bød et omfattende facelift af bilen, med forbedret rækkevidde, interiør og senere, endnu skarpere priser.

Tesla Model Y blev offentliggjort første gang i 2019, for året efter at debutere i handlen. Bilen fik dansk debut i sommeren 2021.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager (SDM)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS