21-årig dansker idømt fem års fængsel for databedrageri: Mere end 1.000 ofre er berørt

En 21-årig mand er blevet idømt fem års ubetinget fængsel i en sag om groft bedrageri og databedrageri for 36 millioner kroner. Mere end 1.000 personer er forurettede i sagen.

Artikel top billede

(Foto: Sergei Tokmakov/Pixabay)

Fredag blev en unavngiven 21-årig mand dømt til fem års ubetinget fængsel ved retten i Aalborg i en sag om bedrageri og databedrageri.

Den 21-årige mand har svindlet for over 36 millioner kroner, og mere end 1.000 borgere er ofre i sagen.

”Jeg er meget tilfreds med, at retten i dag valgte at følge anklagemyndighedens påstand. Denne sag er meget omfattende og har krævet et stort efterforskningsarbejde og et tæt og tværfagligt samarbejde mellem både politi, anklagemyndighed og civile specialkompetencer,” forklarer specialanklager Mette Vestergaard, anklagemyndigheden i Nordjyllands Politi i en meddelelse, der fortsætter:

”Dommen afspejler, at der er tale om alvorlig økonomisk kriminalitet, og at det er en hovedgerningsmand, en bagmand, der har været tiltalt.”

Sagen har krævet et samarbejde mellem efterforskere og anklagemyndighed i Nordjyllands Politi. Selve retssagen har taget 18 retsdage, og der har været indkaldt 80 vidner.

De 1.000 ofre er forurettede i 5.300 forhold. Data fra blandt andet Nets er blevet dokumenteret i retten, ligesom man har gennemgået en lang række elektroniske koster sammenholdt med dømtes Snapchat-data.

Den 21-årige er dømt for bedrageri for over fem millioner kroner i forbindelse med drift af hjemmesider, som er blevet brugt til svindel.

Hjemmesiderne havde til formål at ligne kendte elektronikforhandlere med navne som eksempelvis Po1wer, Elgigantan og Elgigantenn. Fra disse hjemmesider blev der solgt fiktive varer til gode priser, men som efter betaling aldrig blev sendt.

”Derudover var den dømte tiltalt for smishing for over 30 millioner kroner ved at have sendt sms’er til de forurettede angående opdatering af deres NemID til MitID. I forbindelse med, at folk trykkede på et link, gav de reelt gerningsmanden deres MitID-koder og kortoplysninger.”

”Derefter blev der så uden folks vidende foretaget handler på deres kort. Der blev købt dyre modegenstande, hotelophold, guldbarre og andet. Over 500 personer er vågnet op til en tømt konto,” udtaler Mette Vestergaard.

Den nu dømte blev anholdt i Spanien, hvor det spanske politi pågreb ham i Madrid.

Nordsjællands Politi fik udleveret manden 13. marts, og siden da havde den 21-årige siddet varetægtsfængslet indtil dommen i fredags. Manden har anket dommen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

ABENA

IT Administrator

Sydjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS