Virksomheder af en vis størrelse får det svært i AI-ræset: Men bestemte tiltag kan sende dem frem i feltet

Computerworld mener: Den særlige danske erhvervsstruktur bliver en udfordring for, at CIO’erne kan styre AI-tiltag succesfuldt i havn.

Artikel top billede

På konferencen op til kåringen af Årets CIO 2024 blev deltagerne bedt om at visualisere deres udfordringer og visioner om AI ved hjælp af legoklodser. (Foto: Mikael Rieck)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor særlige danske erhvervsstruktur bliver en udfordring for CIO'ernes AI-satsninger.
502
2:45 min
Verden over bliver der satset store beløb på AI-features, som korrekt anvendt kan give virksomheder afgørende konkurrencefordele.

Allerede i år forventer store internationale koncerner i snit at spendere op mod 200 millioner kroner på projekter med kunstig intelligens.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job