EU-myndigheder må punge ud efter nederlag til stort teleselskab: Kan blive en glidebane og koste EU milliarder

Det enorme tyske selskab Deutsche Telekom har vundet en sag mod EU, og derfor skal myndighederne nu til lommerne. Flere selskaber venter i kulissen på at få lignende betalinger. Særligt en enorm chipproducent gør krav på et stort beløb.

Artikel top billede

(Foto: Mika Baumeister/Unsplash)

Det tyske teleselskab Deutsche Telekom (DT) har vundet en retssag mod EU, som betyder, at EU’s konkurrencemyndigheder nu skal betale renter til Deutsche Telekom på en andel af en bøde, som tidligere blev refunderet.

Det skriver Reuters.

EU’s myndigheder havde givet teleselskabet en bøde for konkurrenceforvridende adfærd i Slovakiet, men selskabet appellerede bøden, og fik dele pengene tilbage. Nu skal EU så også betale renter af beløbet.

Bøden lød på 31 millioner euro svarende til 231 millioner kroner. Nu har domstolen dog nedsat den til 141 millioner kroner, og pålagt myndighederne at betale 13,5 millioner kroner tilbage.

"Den Europæiske Kommission skal betale renter af bøder, den har pålagt uretmæssigt i konkurrencesager, og som den foreløbigt har opkrævet," lyder det fra EU’s domstol, som fortsatte:

"Denne rente har til formål at kompensere den pågældende virksomhed med en standardsats for tabet af nydelse af det pågældende beløb."

Myndighederne tager nu sagen til efterretning.

"Kommissionen vil omhyggeligt studere dommen og vurdere dens implikationer," meddeler Kommissionen.

Intel venter

Det er dog ikke pengebeløbet til Deutsche Telekom, som er den primære problemstilling i denne dom. Det er derimod de langsigtede konsekvenser en præcedens kan få.

Ifølge Reuters står en række virksomheder i lignende situationer og ønsker udbetaling af renter med tilbagevirkende kraft for perioden, hvor myndighederne har holdt bødepenge, som senere er blevet tilbageført.

I alt løber kravene op i seks milliarder kroner. Chipselskabet Intel ønsker at få 4,4 milliarder udbetalt for manglende renter for en bøde på næsten otte milliarder fra 2009, som blev omstødt i 2022.

Intels sag handlede om, at selskabet skulle have forsøgt at blokere for konkurrenten AMD ved at indgå specielle aftaler med Dell, HP, NEC og Lenovo om at købe Intel-chips.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS