EU-myndigheder må punge ud efter nederlag til stort teleselskab: Kan blive en glidebane og koste EU milliarder

Det enorme tyske selskab Deutsche Telekom har vundet en sag mod EU, og derfor skal myndighederne nu til lommerne. Flere selskaber venter i kulissen på at få lignende betalinger. Særligt en enorm chipproducent gør krav på et stort beløb.

Artikel top billede

(Foto: Mika Baumeister/Unsplash)

Det tyske teleselskab Deutsche Telekom (DT) har vundet en retssag mod EU, som betyder, at EU’s konkurrencemyndigheder nu skal betale renter til Deutsche Telekom på en andel af en bøde, som tidligere blev refunderet.

Det skriver Reuters.

EU’s myndigheder havde givet teleselskabet en bøde for konkurrenceforvridende adfærd i Slovakiet, men selskabet appellerede bøden, og fik dele pengene tilbage. Nu skal EU så også betale renter af beløbet.

Bøden lød på 31 millioner euro svarende til 231 millioner kroner. Nu har domstolen dog nedsat den til 141 millioner kroner, og pålagt myndighederne at betale 13,5 millioner kroner tilbage.

"Den Europæiske Kommission skal betale renter af bøder, den har pålagt uretmæssigt i konkurrencesager, og som den foreløbigt har opkrævet," lyder det fra EU’s domstol, som fortsatte:

"Denne rente har til formål at kompensere den pågældende virksomhed med en standardsats for tabet af nydelse af det pågældende beløb."

Myndighederne tager nu sagen til efterretning.

"Kommissionen vil omhyggeligt studere dommen og vurdere dens implikationer," meddeler Kommissionen.

Intel venter

Det er dog ikke pengebeløbet til Deutsche Telekom, som er den primære problemstilling i denne dom. Det er derimod de langsigtede konsekvenser en præcedens kan få.

Ifølge Reuters står en række virksomheder i lignende situationer og ønsker udbetaling af renter med tilbagevirkende kraft for perioden, hvor myndighederne har holdt bødepenge, som senere er blevet tilbageført.

I alt løber kravene op i seks milliarder kroner. Chipselskabet Intel ønsker at få 4,4 milliarder udbetalt for manglende renter for en bøde på næsten otte milliarder fra 2009, som blev omstødt i 2022.

Intels sag handlede om, at selskabet skulle have forsøgt at blokere for konkurrenten AMD ved at indgå specielle aftaler med Dell, HP, NEC og Lenovo om at købe Intel-chips.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice