Bill Gates på vej med bog om sin barndom og personlige udvikling

Microsoft-stifteren er på vej med første ud af angiveligt tre erindringsbøger, der kommer til at handle om barndom, ungdom og beslutningen om at droppe universitetet for at starte virksomhed med Paul Allen.

Artikel top billede

Bill Gates er ikke kun kendt som grundlægger af en af verdens største it-virksomheder, men også som filantrop og som flittig læsehest.

Manden finder desuden tid til at skrive bøger, og næste år udkommer første bind af hans erindringer.

"Source Code" kommer til at handle om de dele af hans liv, der ikke er så velkendt for offentligheden. Nemlig om hans barndom, angiveligt rebelske ungdom – hvilket kan være svært at tro, men lad os nu se – og frem til beslutningen om at forlade universitetet for at stifte Microsoft sammen med Paul Allen.

Ifølge det, Gates har fortalt om "Source Code", vil bogen ikke kun fokusere på den første spæde del af forfatterens professionelle rejse, men også om hans personlige udvikling og de udfordringer, han har mødt undervejs.

Gates skriver på sin blog, at han siden venter at udgive yderligere to erindringsbøger, der skal fokusere på henholdsvis tiden i Microsoft og på hans filantropi.

Men i første omgang handler det altså om Source Code, der bliver fjerde bog med Gates som forfatter eller medforfatter. Senest har han skrevet fagbøgerne "How to Avoid a Climate Disaster" og "How to Prevent the Next Pandemic."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S