Bill Gates på vej med bog om sin barndom og personlige udvikling

Microsoft-stifteren er på vej med første ud af angiveligt tre erindringsbøger, der kommer til at handle om barndom, ungdom og beslutningen om at droppe universitetet for at starte virksomhed med Paul Allen.

Artikel top billede

Bill Gates er ikke kun kendt som grundlægger af en af verdens største it-virksomheder, men også som filantrop og som flittig læsehest.

Manden finder desuden tid til at skrive bøger, og næste år udkommer første bind af hans erindringer.

"Source Code" kommer til at handle om de dele af hans liv, der ikke er så velkendt for offentligheden. Nemlig om hans barndom, angiveligt rebelske ungdom – hvilket kan være svært at tro, men lad os nu se – og frem til beslutningen om at forlade universitetet for at stifte Microsoft sammen med Paul Allen.

Ifølge det, Gates har fortalt om "Source Code", vil bogen ikke kun fokusere på den første spæde del af forfatterens professionelle rejse, men også om hans personlige udvikling og de udfordringer, han har mødt undervejs.

Gates skriver på sin blog, at han siden venter at udgive yderligere to erindringsbøger, der skal fokusere på henholdsvis tiden i Microsoft og på hans filantropi.

Men i første omgang handler det altså om Source Code, der bliver fjerde bog med Gates som forfatter eller medforfatter. Senest har han skrevet fagbøgerne "How to Avoid a Climate Disaster" og "How to Prevent the Next Pandemic."

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S