Bill Gates på vej med bog om sin barndom og personlige udvikling

Microsoft-stifteren er på vej med første ud af angiveligt tre erindringsbøger, der kommer til at handle om barndom, ungdom og beslutningen om at droppe universitetet for at starte virksomhed med Paul Allen.

Artikel top billede

Bill Gates er ikke kun kendt som grundlægger af en af verdens største it-virksomheder, men også som filantrop og som flittig læsehest.

Manden finder desuden tid til at skrive bøger, og næste år udkommer første bind af hans erindringer.

"Source Code" kommer til at handle om de dele af hans liv, der ikke er så velkendt for offentligheden. Nemlig om hans barndom, angiveligt rebelske ungdom – hvilket kan være svært at tro, men lad os nu se – og frem til beslutningen om at forlade universitetet for at stifte Microsoft sammen med Paul Allen.

Ifølge det, Gates har fortalt om "Source Code", vil bogen ikke kun fokusere på den første spæde del af forfatterens professionelle rejse, men også om hans personlige udvikling og de udfordringer, han har mødt undervejs.

Gates skriver på sin blog, at han siden venter at udgive yderligere to erindringsbøger, der skal fokusere på henholdsvis tiden i Microsoft og på hans filantropi.

Men i første omgang handler det altså om Source Code, der bliver fjerde bog med Gates som forfatter eller medforfatter. Senest har han skrevet fagbøgerne "How to Avoid a Climate Disaster" og "How to Prevent the Next Pandemic."

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S