Han har branchens hvideste kondisko, 110.000 ansatte og vil have kunderne i gang med mere cloud og AI

SAPs topchef Christian Klein vil rigtigt gerne have kunderne med på cloud og AI. Derfor bruger den magtfulde CEO nu over 10 milliarder på at købe et ukendt firma, som hjælper dig med at udnytte de mange digitale løsninger.

Artikel top billede

Christian Klein på scenen i Barcelona (Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Klein annoncerede SAP's planer om at købe DAP-firmaet WalkMe for 1,5 milliarder dollars - og at SAP vil tilbyde integration til de store sprogmodeller
  • Udfordringerne med at flytte kunder til SAP's cloud-platform RISE - og hvorfor SAP risikerer et firma i flere hastigheder
1.137
5:45 min
Sapphire, Barcelona: Der er ingen tvivl mere. Det er helt sikkert: Christian Klein, SAPs topchef igennem de seneste fire år, har branchens hvideste kondisko. Det konstaterede Computerworlds udsendte fra første række til den massive Sapphire-konference i Barcelona, som SAP afholder i denne uge.

Og skoene er ikke bare hvide, de er skinnende hvide - noget som under konferencen sidste år fik en tysk deltager til at læne sig over til denne skribent og diskret spørge: ”I wonder if they keep him a box between the meetings?”.

I så fald er boxen meget meget stor. For efter fire år i spidsen for SAP, og med den sidste founder sendt på pension for nyligt, står Christian Klein sikkert på scenen foran de mange tusinde deltagere. Både som repræsentant for 110.000 SAP-ansatte og for de mange virksomheder der anvender det udbredte system.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network