Vestager gør klar til at sagsøge Apple for brud på den nye Digital Markets Act

For første gang vil EU-Kommissionen benytte de nye digitale regler i EU's "Digital Market Acts" til at ramme en virksomhed i Big Tech.

Artikel top billede

EU's konkurrencekommissær, Margrethe Vestager. (Foto: EU Kommissionen / Xavier Lejeune)

EU-Kommissionen er parat til at lægge sag an mod Apple over manglende konkurrence i iPhone-producentens App Store.

Kommissionens utilfredshed går på, at Apple ikke efterlever sine forpligtelser til at lade andre serviceudbydere hente kunder uden for App Store uden at blive pålagt afgifter.

Dermed kan Apple blive den første tech-gigant til at få et sagsanlæg på halsen gennem EU's godt tre måneder gamle digitale konkurrencelov, Digital Markets Act (DMA).

Det skriver Financial Times, som har talt med kilder tæt på EU-Kommissionens efterforskning. Kommissionen har ikke kommenteret officielt på nyheden.

Formålet med DMA er at modvirke, at it-giganter, der driver nogle af internettets største platforme, misbruger deres dominerende markedspositioner. Forhåbningen er, at loven kan sikre en mere fair konkurrence.

For nylig advarede EU-Kommissionens konkurrencekommissær, Margrethe Vestager, Apple og Meta om, at deres gebyrer var i strid med reglerne i det da spritnye DMA. Dengang lød det fra Bruxelles, at Apple stadig kunne nå at rette ind.

Ændrede gebyrer

Godt nok forsøgte Apple allerede i januar at stryge EU-lovgiverne med hårene. Apple sænkede et gebyr, som virksomheder skal betale, når de sælger apps via App Store, fra 30 til 17 procent.

Man justerede ved samme lejlighed iOS-softwaren og Safari-browseren i EU.

Apple har dog introduceret andre gebyrer i Europa. Blandt andet opkræver man 50 euro cents pr. brugerkonto, som app-udbydere med mere end en million brugere skal betale.

Desuden vil Apple opkræve et gebyr på yderligere tre procent på eksterne serviceudbydere, som benytter virksomhedens betalingsfunktion.

Nogle virksomheder har ifølge Financial Times påpeget, at de kan vente højere omkostninger på grund af Apples gebyr-justeringer.

Hvis Apple kendes skyldig i at bryde DMA, kan it-selskabet idømmes daglige konkurrence-bøder på op til fem procent af dets dags-omsætning på verdensplan. Den ligger i øjeblikket på lidt over en milliard amerikanske dollars.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Teamchef for Data & Data Governance

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job