Vestager gør klar til at sagsøge Apple for brud på den nye Digital Markets Act

For første gang vil EU-Kommissionen benytte de nye digitale regler i EU's "Digital Market Acts" til at ramme en virksomhed i Big Tech.

Artikel top billede

EU's konkurrencekommissær, Margrethe Vestager. (Foto: EU Kommissionen / Xavier Lejeune)

EU-Kommissionen er parat til at lægge sag an mod Apple over manglende konkurrence i iPhone-producentens App Store.

Kommissionens utilfredshed går på, at Apple ikke efterlever sine forpligtelser til at lade andre serviceudbydere hente kunder uden for App Store uden at blive pålagt afgifter.

Dermed kan Apple blive den første tech-gigant til at få et sagsanlæg på halsen gennem EU's godt tre måneder gamle digitale konkurrencelov, Digital Markets Act (DMA).

Det skriver Financial Times, som har talt med kilder tæt på EU-Kommissionens efterforskning. Kommissionen har ikke kommenteret officielt på nyheden.

Formålet med DMA er at modvirke, at it-giganter, der driver nogle af internettets største platforme, misbruger deres dominerende markedspositioner. Forhåbningen er, at loven kan sikre en mere fair konkurrence.

For nylig advarede EU-Kommissionens konkurrencekommissær, Margrethe Vestager, Apple og Meta om, at deres gebyrer var i strid med reglerne i det da spritnye DMA. Dengang lød det fra Bruxelles, at Apple stadig kunne nå at rette ind.

Ændrede gebyrer

Godt nok forsøgte Apple allerede i januar at stryge EU-lovgiverne med hårene. Apple sænkede et gebyr, som virksomheder skal betale, når de sælger apps via App Store, fra 30 til 17 procent.

Man justerede ved samme lejlighed iOS-softwaren og Safari-browseren i EU.

Apple har dog introduceret andre gebyrer i Europa. Blandt andet opkræver man 50 euro cents pr. brugerkonto, som app-udbydere med mere end en million brugere skal betale.

Desuden vil Apple opkræve et gebyr på yderligere tre procent på eksterne serviceudbydere, som benytter virksomhedens betalingsfunktion.

Nogle virksomheder har ifølge Financial Times påpeget, at de kan vente højere omkostninger på grund af Apples gebyr-justeringer.

Hvis Apple kendes skyldig i at bryde DMA, kan it-selskabet idømmes daglige konkurrence-bøder på op til fem procent af dets dags-omsætning på verdensplan. Den ligger i øjeblikket på lidt over en milliard amerikanske dollars.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg