Vestager gør klar til at sagsøge Apple for brud på den nye Digital Markets Act

For første gang vil EU-Kommissionen benytte de nye digitale regler i EU's "Digital Market Acts" til at ramme en virksomhed i Big Tech.

Artikel top billede

EU's konkurrencekommissær, Margrethe Vestager. (Foto: EU Kommissionen / Xavier Lejeune)

EU-Kommissionen er parat til at lægge sag an mod Apple over manglende konkurrence i iPhone-producentens App Store.

Kommissionens utilfredshed går på, at Apple ikke efterlever sine forpligtelser til at lade andre serviceudbydere hente kunder uden for App Store uden at blive pålagt afgifter.

Dermed kan Apple blive den første tech-gigant til at få et sagsanlæg på halsen gennem EU's godt tre måneder gamle digitale konkurrencelov, Digital Markets Act (DMA).

Det skriver Financial Times, som har talt med kilder tæt på EU-Kommissionens efterforskning. Kommissionen har ikke kommenteret officielt på nyheden.

Formålet med DMA er at modvirke, at it-giganter, der driver nogle af internettets største platforme, misbruger deres dominerende markedspositioner. Forhåbningen er, at loven kan sikre en mere fair konkurrence.

For nylig advarede EU-Kommissionens konkurrencekommissær, Margrethe Vestager, Apple og Meta om, at deres gebyrer var i strid med reglerne i det da spritnye DMA. Dengang lød det fra Bruxelles, at Apple stadig kunne nå at rette ind.

Ændrede gebyrer

Godt nok forsøgte Apple allerede i januar at stryge EU-lovgiverne med hårene. Apple sænkede et gebyr, som virksomheder skal betale, når de sælger apps via App Store, fra 30 til 17 procent.

Man justerede ved samme lejlighed iOS-softwaren og Safari-browseren i EU.

Apple har dog introduceret andre gebyrer i Europa. Blandt andet opkræver man 50 euro cents pr. brugerkonto, som app-udbydere med mere end en million brugere skal betale.

Desuden vil Apple opkræve et gebyr på yderligere tre procent på eksterne serviceudbydere, som benytter virksomhedens betalingsfunktion.

Nogle virksomheder har ifølge Financial Times påpeget, at de kan vente højere omkostninger på grund af Apples gebyr-justeringer.

Hvis Apple kendes skyldig i at bryde DMA, kan it-selskabet idømmes daglige konkurrence-bøder på op til fem procent af dets dags-omsætning på verdensplan. Den ligger i øjeblikket på lidt over en milliard amerikanske dollars.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S