Vestager gør klar til at sagsøge Apple for brud på den nye Digital Markets Act

For første gang vil EU-Kommissionen benytte de nye digitale regler i EU's "Digital Market Acts" til at ramme en virksomhed i Big Tech.

Artikel top billede

EU's konkurrencekommissær, Margrethe Vestager. (Foto: EU Kommissionen / Xavier Lejeune)

EU-Kommissionen er parat til at lægge sag an mod Apple over manglende konkurrence i iPhone-producentens App Store.

Kommissionens utilfredshed går på, at Apple ikke efterlever sine forpligtelser til at lade andre serviceudbydere hente kunder uden for App Store uden at blive pålagt afgifter.

Dermed kan Apple blive den første tech-gigant til at få et sagsanlæg på halsen gennem EU's godt tre måneder gamle digitale konkurrencelov, Digital Markets Act (DMA).

Det skriver Financial Times, som har talt med kilder tæt på EU-Kommissionens efterforskning. Kommissionen har ikke kommenteret officielt på nyheden.

Formålet med DMA er at modvirke, at it-giganter, der driver nogle af internettets største platforme, misbruger deres dominerende markedspositioner. Forhåbningen er, at loven kan sikre en mere fair konkurrence.

For nylig advarede EU-Kommissionens konkurrencekommissær, Margrethe Vestager, Apple og Meta om, at deres gebyrer var i strid med reglerne i det da spritnye DMA. Dengang lød det fra Bruxelles, at Apple stadig kunne nå at rette ind.

Ændrede gebyrer

Godt nok forsøgte Apple allerede i januar at stryge EU-lovgiverne med hårene. Apple sænkede et gebyr, som virksomheder skal betale, når de sælger apps via App Store, fra 30 til 17 procent.

Man justerede ved samme lejlighed iOS-softwaren og Safari-browseren i EU.

Apple har dog introduceret andre gebyrer i Europa. Blandt andet opkræver man 50 euro cents pr. brugerkonto, som app-udbydere med mere end en million brugere skal betale.

Desuden vil Apple opkræve et gebyr på yderligere tre procent på eksterne serviceudbydere, som benytter virksomhedens betalingsfunktion.

Nogle virksomheder har ifølge Financial Times påpeget, at de kan vente højere omkostninger på grund af Apples gebyr-justeringer.

Hvis Apple kendes skyldig i at bryde DMA, kan it-selskabet idømmes daglige konkurrence-bøder på op til fem procent af dets dags-omsætning på verdensplan. Den ligger i øjeblikket på lidt over en milliard amerikanske dollars.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S