Margrethe Vestager advarer Apple og Meta: Vi er i sving med at tjekke, om jeres nye gebyrer er i strid med de skrappe regler i Digital Markets Act

EU-kommissær Margrethe Vestager hæver nu en advarende pegefinger over for Apple og Meta. Digital Markets Act skal give brugerne flere valgmuligheder, og jeres nye gebyrer kan lægge hindringer i vejen for netop det.

Artikel top billede

(Foto: EU Kommissionen / Xavier Lejeune)

Kun fem dage efter, at EU’s banebrydende nye Digital Markets Act (DMA) er trådt i kraft, må EU-Kommissær Margrethe Vestager hæve stemmen over for to af de seks it-giganter, som er omfattet af lovgivningen.

Loven skal forhindre, at de seks it-giganter, der driver nogle af internettets største platforme, misbruger deres dominerende markedspositioner, og dermed er det forhåbningen, at loven kan sikre en mere fair konkurrence.

Men Apple forlanger 50 Euro cents pr. brugerkonto, som større app-udviklere skal betale, uanset om de bruger Apples betalingsservices eller ej, og det har affødt kritik fra blandt andre Epic Games, som står bag det meget populære spil Fortnite, og som længe har været en skarp kritiker af Apples betalingsregler.

Margrethe Vestager siger til Reuters, at EU er meget opmærksom på netop Apples nye gebyrpolitik.

“Der er forhold, vi er meget interesseret i. For eksempel om Apples nye gebyrstruktur i realiteten betyder, at det slet ikke er attraktivt at udnytte fordelene ved DMA. Det er sådan noget, vi vil undersøge”, siger hun.

Hun advarer også Apple og andre af it-giganterne mod at tage modet fra brugere, der vil skifte til en rivaliserende udbyder ved at tale nedsættende om rivaliserende virksomheder. Apple har eksempelvis argumenteret for, at nogle brugere kan blive udsat for en sikkerhedsrisiko.

Men den slags opførsel vil EU også gøre til genstand for en undersøgelse.

Margrethe Vestager kalder det uklogt at argumentere for, at nogle services er usikre at bruge, for det har intet med DMA at gøre.

Formålet med DMA er eksempelvis at åbne for, at andre serviceudbydere kan bruge Apples styresystem, og hvordan de vil sørge for sikkerhed er deres sag, fastslår hun.

Facebook-ejeren Meta er også i Vestagers fokus i forhold til DMA.

Meta har indført en gebyrstruktur for brugere af Facebook og Instagram, som Margrethe Vestager forholder sig kritisk til - også selvom Meta netop har besluttet af sætte gebyret ned.

Margrethe Vestager siger til Reuters, at der er mange måder at kapitalisere på sine serviceydelser, og at EU vil fortsætte dialogen med Meta i bestræbelserne på at få Meta til at overholde DMA.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S