Margrethe Vestager advarer Apple og Meta: Vi er i sving med at tjekke, om jeres nye gebyrer er i strid med de skrappe regler i Digital Markets Act

EU-kommissær Margrethe Vestager hæver nu en advarende pegefinger over for Apple og Meta. Digital Markets Act skal give brugerne flere valgmuligheder, og jeres nye gebyrer kan lægge hindringer i vejen for netop det.

Artikel top billede

(Foto: EU Kommissionen / Xavier Lejeune)

Kun fem dage efter, at EU’s banebrydende nye Digital Markets Act (DMA) er trådt i kraft, må EU-Kommissær Margrethe Vestager hæve stemmen over for to af de seks it-giganter, som er omfattet af lovgivningen.

Loven skal forhindre, at de seks it-giganter, der driver nogle af internettets største platforme, misbruger deres dominerende markedspositioner, og dermed er det forhåbningen, at loven kan sikre en mere fair konkurrence.

Men Apple forlanger 50 Euro cents pr. brugerkonto, som større app-udviklere skal betale, uanset om de bruger Apples betalingsservices eller ej, og det har affødt kritik fra blandt andre Epic Games, som står bag det meget populære spil Fortnite, og som længe har været en skarp kritiker af Apples betalingsregler.

Margrethe Vestager siger til Reuters, at EU er meget opmærksom på netop Apples nye gebyrpolitik.

“Der er forhold, vi er meget interesseret i. For eksempel om Apples nye gebyrstruktur i realiteten betyder, at det slet ikke er attraktivt at udnytte fordelene ved DMA. Det er sådan noget, vi vil undersøge”, siger hun.

Hun advarer også Apple og andre af it-giganterne mod at tage modet fra brugere, der vil skifte til en rivaliserende udbyder ved at tale nedsættende om rivaliserende virksomheder. Apple har eksempelvis argumenteret for, at nogle brugere kan blive udsat for en sikkerhedsrisiko.

Men den slags opførsel vil EU også gøre til genstand for en undersøgelse.

Margrethe Vestager kalder det uklogt at argumentere for, at nogle services er usikre at bruge, for det har intet med DMA at gøre.

Formålet med DMA er eksempelvis at åbne for, at andre serviceudbydere kan bruge Apples styresystem, og hvordan de vil sørge for sikkerhed er deres sag, fastslår hun.

Facebook-ejeren Meta er også i Vestagers fokus i forhold til DMA.

Meta har indført en gebyrstruktur for brugere af Facebook og Instagram, som Margrethe Vestager forholder sig kritisk til - også selvom Meta netop har besluttet af sætte gebyret ned.

Margrethe Vestager siger til Reuters, at der er mange måder at kapitalisere på sine serviceydelser, og at EU vil fortsætte dialogen med Meta i bestræbelserne på at få Meta til at overholde DMA.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse