GlobalConnect ramt af AI-bølge og lægger an til at surfe med

Væksten i efterspørgslen efter datacenterkapacitet overstiger alles forventninger, lyder det fra GlobalConnect. AI er den vigtigste drivkraft bag det, og derfor lægger GlobalConnect an til store investeringer i datacentre

Artikel top billede

(Foto: GlobalConnect/Thomas Tolstrup)

Vi står midt i en AI-bølge, som de fleste nok har bemærket. Det afføder naturligt også et voksende behov for big data-kapacitet. Derfor gør GlobalConnect, der driver halvdelen af al datatrafik i Norden, klar til store investeringer i datacentre.

Selskabet har netop indgået en nordisk rammeaftale med Coromatic, som er en stor entreprenør inden for datacenterbyggeri.

"Væksten i efterspørgslen efter datacenterkapacitet overstiger alles forventninger. AI er den vigtigste drivkraft bag det. Vi er i GlobalConnect fokuseret på at sikre, at vi er foran kurven og klar til vores kunder, når de kommer til os med store datakrav til AI", siger Luke Davies, Head of Datacenters i GlobalConnect.

"Vi har allerede 50 MW it-kapacitet på tværs af Norden, enten installeret eller klar til udvikling. Og vi har udvidet vores tilbud til at omfatte bæredygtige køleteknologier og effekttætheder, der er egnet til kunstig intelligens. Det er hovedårsagen til, at vi nu har underskrevet en stor nordisk rammeaftale med Coromatic, der gør os i stand til at øge tempoet i kapacitetsvækst med effektive nøglefærdige byggerier og andre projekter,” siger Luke Davies.

Aftalen omfatter både løbende udvidelse af GlobalConnects eksisterende datacentre og opbygning af kapacitet i nye centre.

GlobalConnects datacenterudvidelser vil blive bygget tæt på større nordiske byer, primært af hensyn til bæredygtighed og tilslutningsmuligheder, siger Luke Davies.

”Der etableres nye steder tæt på fjernvarmeværker, hvor varmen fra datacentre kan genbruges. Vi giver for eksempel varmen gratis væk i Taastrup. De nye centre vil også være energieffektive og give befolkningen bedre forbindelse.”

Rammeaftalen mellem GlobalConnect og Coromatic er en treårig aftale.

GlobalConnect leverer digital infrastruktur og datakommunikation, som bærer mere end halvdelen af al datatrafik ind og ud af Norden i selskabets 215.000 kilometer fibernet på tværs af Danmark, Norge, Sverige, Tyskland og Finland.

GlobalConnect leverer fiberbaserede bredbåndstjenester til mere end 830.000 private forbrugere og løsninger fra fiber til sky til 30.000 erhvervskunder. Koncernen beskæftiger cirka 2.000 mennesker og havde en omsætning på over fem milliarder kroner i 2023

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Senior Project Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS