GlobalConnect ramt af AI-bølge og lægger an til at surfe med

Væksten i efterspørgslen efter datacenterkapacitet overstiger alles forventninger, lyder det fra GlobalConnect. AI er den vigtigste drivkraft bag det, og derfor lægger GlobalConnect an til store investeringer i datacentre

Artikel top billede

(Foto: GlobalConnect/Thomas Tolstrup)

Vi står midt i en AI-bølge, som de fleste nok har bemærket. Det afføder naturligt også et voksende behov for big data-kapacitet. Derfor gør GlobalConnect, der driver halvdelen af al datatrafik i Norden, klar til store investeringer i datacentre.

Selskabet har netop indgået en nordisk rammeaftale med Coromatic, som er en stor entreprenør inden for datacenterbyggeri.

"Væksten i efterspørgslen efter datacenterkapacitet overstiger alles forventninger. AI er den vigtigste drivkraft bag det. Vi er i GlobalConnect fokuseret på at sikre, at vi er foran kurven og klar til vores kunder, når de kommer til os med store datakrav til AI", siger Luke Davies, Head of Datacenters i GlobalConnect.

"Vi har allerede 50 MW it-kapacitet på tværs af Norden, enten installeret eller klar til udvikling. Og vi har udvidet vores tilbud til at omfatte bæredygtige køleteknologier og effekttætheder, der er egnet til kunstig intelligens. Det er hovedårsagen til, at vi nu har underskrevet en stor nordisk rammeaftale med Coromatic, der gør os i stand til at øge tempoet i kapacitetsvækst med effektive nøglefærdige byggerier og andre projekter,” siger Luke Davies.

Aftalen omfatter både løbende udvidelse af GlobalConnects eksisterende datacentre og opbygning af kapacitet i nye centre.

GlobalConnects datacenterudvidelser vil blive bygget tæt på større nordiske byer, primært af hensyn til bæredygtighed og tilslutningsmuligheder, siger Luke Davies.

”Der etableres nye steder tæt på fjernvarmeværker, hvor varmen fra datacentre kan genbruges. Vi giver for eksempel varmen gratis væk i Taastrup. De nye centre vil også være energieffektive og give befolkningen bedre forbindelse.”

Rammeaftalen mellem GlobalConnect og Coromatic er en treårig aftale.

GlobalConnect leverer digital infrastruktur og datakommunikation, som bærer mere end halvdelen af al datatrafik ind og ud af Norden i selskabets 215.000 kilometer fibernet på tværs af Danmark, Norge, Sverige, Tyskland og Finland.

GlobalConnect leverer fiberbaserede bredbåndstjenester til mere end 830.000 private forbrugere og løsninger fra fiber til sky til 30.000 erhvervskunder. Koncernen beskæftiger cirka 2.000 mennesker og havde en omsætning på over fem milliarder kroner i 2023

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Chef for Styringssektionen til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Aller Media A/S

Developer

Uspecificeret arbejdssted

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S