CFCS tvang Huawei ud: Nu er afløseren fundet

Kinesiske Huawei skal udfases af den kritiske infrastruktur. Nu er en amerikansk leverandør fundet, som "set gennem geopolitisk briller er en meget troværdig samarbejdspartner med høj integritet," lyder det fra TDC Net.

Artikel top billede

(Foto: TDC)

Amerikanske Ciena skal nu levere komponenter til TDC’s centrale datakabler, efter Center for Cybersikkerhed med telesikkerhedsloven i hånden tvang TDC at droppe Huawei som leverandør.

Det skriver Børsen efter at have modtaget et udkast til en pressemeddelelse om det kommende samarbejde.

Mediet skriver også, at nyheden om den nye leverandør ellers var planlagt ikke at blive offentliggjort i Danmark, fordi TDC Net ikke vil påvirke det nuværende samarbejde med Huawei.

"Vi har netop indgået en aftale omkring dele af vores infrastruktur med Ciena, der er blandt de førende leverandører i verden på området, og som - set gennem geopolitiske briller - er en meget troværdig samarbejdspartner med høj integritet," lyder det fra TDC Nets pressechef Lasse Bjerre Sørensen ifølge Børsen.

Spionsag og droner ud for kontorerne

I slutningen af april sidste år tvang Center for Cybersikkerhed telegiganten til at droppe samarbejdet med Huawei om det såkaldte transportnetværk DWDM. Det skete med hjemmel i den relativt nye telesikkerhedslov, der trådte i kraft i 2021.

TDC har iøvrigt stævnet den danske stat for erstatning, hvor TDC kræver en erstatning på et mindre trecifret millionbeløb. Der er endnu ikke truffet afgørelse i den sag.

Huawei har længe været en samarbejdspartner for den danske telegigant på en række områder. Det kinesiske selskab lå også lunt i svinget til at vinde kontrakten til at udrulle 5G-netværket.

Men en længere undersøgelse fra juni 2020 af det amerikanske medie Bloomberg viste, at Huawei op til den endelige afgørelse spionere mod medarbejdere, ledelsen og TDCs advokat Plesner.

Udfasningen af Huawei komponenterne i transportnetværket skal ske senest 1. januar 2027

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S