Kaspersky: Ikke rationel beslutning af USA at sætte os på porten - vi vil slå igen

USA’s beslutning om at udelukke Kaspersky er ikke baseret på en rationel gennemgang af Kasperskys produkter, men på geopolitik og ‘teoretiske bekymringer,’ mener Kaspersky.

Artikel top billede

Det er en politisk beslutning, som ikke har nogen bund i selskabets løsninger.

Sådan lyder det fra det russisk-stiftede it-sikkerhedsselskab Kaspersky efter, at USA har besluttet at forbyde salg af selskabets løsninger i USA.

Det sker, fordi landet frygter, at Rusland vil udnytte selskabet til at indsamle oplysninger og lignende om amerikanere.

Men Kaspersky vil ikke trække sig ud af USA uden kamp.

“Selskabet agter at forfølge alle juridiske muligheder for at bevare det nuværende forretning og forbindelser. Vi vil fortsætte med at forsvare os mod alle handlinger, der søger at skade os på uretfærdig vis,” meddeler Kaspersky.

I en udsendt meddelelse bedyrer Kaspersky, at selskabet tidligere har foreslået USA et system, hvor alle selskabets produkter bliver verificeret af en uafhængig tredjepart - men at USA har sagt nej.

“Kaspersky mener, at [det amerikanske] handelsministerium har truffet beslutningen [om at forbyde Kaspersky-løsninger] på baggrund af det nuværende geopolitiske klima og teoretiske bekymringer - og ikke på en grundig gennemgang af integriteten i Kasperskys produkter og services,” lyder det fra selskabet.

Kaspersky meddeler, at selskabet ikke på nogen måde ‘deltager i aktiviteter, der truer USA’s nationale sikkerhed’ og at det ‘gentagne gange har bevist sin uafhængighed i forhold til enhver regering.’

Kaspersky peger på, at selskabet tværtimod har bidraget til amerikanske it-sikkerhed ved at ‘rapportere om og beskytte imod en vifte af trussels-aktører, der er gået efter amerikanske interesser,” hedder det.

I sit forsvarsskrift skriver selskabet, at det er skadeligt for både forbrugerne og for cybersikkerhed generelt at udelukke selskabet fra det store amerikanske marked.

“Internationalt samarbejde mellem cybersikkerheds-eksperter er afgørende. Og det fratager forbrugere og virksomheder valgfrihed, hvis ikke de kan vælge den beskyttelse, som de ønsker,” lyder det fra selskabet.

Kaspersky Lab er stiftet af russiske Eugene Kaspersky, der startede sin karriere som software-udvikler i den russiske efterretningstjeneste - og iøvrigt angiveligt mødte sin hustru Natalya på en ferie på en af KGB’s ferie-resorter.

Eugene Kaspersky er i dag særdeles velhavende og bor i Moskva.

Computerworld mødte ham i fjor.

Styrelsen for Danmarks Fængsler

IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S