Kaspersky: Ikke rationel beslutning af USA at sætte os på porten - vi vil slå igen

USA’s beslutning om at udelukke Kaspersky er ikke baseret på en rationel gennemgang af Kasperskys produkter, men på geopolitik og ‘teoretiske bekymringer,’ mener Kaspersky.

Artikel top billede

Det er en politisk beslutning, som ikke har nogen bund i selskabets løsninger.

Sådan lyder det fra det russisk-stiftede it-sikkerhedsselskab Kaspersky efter, at USA har besluttet at forbyde salg af selskabets løsninger i USA.

Det sker, fordi landet frygter, at Rusland vil udnytte selskabet til at indsamle oplysninger og lignende om amerikanere.

Men Kaspersky vil ikke trække sig ud af USA uden kamp.

“Selskabet agter at forfølge alle juridiske muligheder for at bevare det nuværende forretning og forbindelser. Vi vil fortsætte med at forsvare os mod alle handlinger, der søger at skade os på uretfærdig vis,” meddeler Kaspersky.

I en udsendt meddelelse bedyrer Kaspersky, at selskabet tidligere har foreslået USA et system, hvor alle selskabets produkter bliver verificeret af en uafhængig tredjepart - men at USA har sagt nej.

“Kaspersky mener, at [det amerikanske] handelsministerium har truffet beslutningen [om at forbyde Kaspersky-løsninger] på baggrund af det nuværende geopolitiske klima og teoretiske bekymringer - og ikke på en grundig gennemgang af integriteten i Kasperskys produkter og services,” lyder det fra selskabet.

Kaspersky meddeler, at selskabet ikke på nogen måde ‘deltager i aktiviteter, der truer USA’s nationale sikkerhed’ og at det ‘gentagne gange har bevist sin uafhængighed i forhold til enhver regering.’

Kaspersky peger på, at selskabet tværtimod har bidraget til amerikanske it-sikkerhed ved at ‘rapportere om og beskytte imod en vifte af trussels-aktører, der er gået efter amerikanske interesser,” hedder det.

I sit forsvarsskrift skriver selskabet, at det er skadeligt for både forbrugerne og for cybersikkerhed generelt at udelukke selskabet fra det store amerikanske marked.

“Internationalt samarbejde mellem cybersikkerheds-eksperter er afgørende. Og det fratager forbrugere og virksomheder valgfrihed, hvis ikke de kan vælge den beskyttelse, som de ønsker,” lyder det fra selskabet.

Kaspersky Lab er stiftet af russiske Eugene Kaspersky, der startede sin karriere som software-udvikler i den russiske efterretningstjeneste - og iøvrigt angiveligt mødte sin hustru Natalya på en ferie på en af KGB’s ferie-resorter.

Eugene Kaspersky er i dag særdeles velhavende og bor i Moskva.

Computerworld mødte ham i fjor.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S