Kaspersky: Ikke rationel beslutning af USA at sætte os på porten - vi vil slå igen

USA’s beslutning om at udelukke Kaspersky er ikke baseret på en rationel gennemgang af Kasperskys produkter, men på geopolitik og ‘teoretiske bekymringer,’ mener Kaspersky.

Artikel top billede

Det er en politisk beslutning, som ikke har nogen bund i selskabets løsninger.

Sådan lyder det fra det russisk-stiftede it-sikkerhedsselskab Kaspersky efter, at USA har besluttet at forbyde salg af selskabets løsninger i USA.

Det sker, fordi landet frygter, at Rusland vil udnytte selskabet til at indsamle oplysninger og lignende om amerikanere.

Men Kaspersky vil ikke trække sig ud af USA uden kamp.

“Selskabet agter at forfølge alle juridiske muligheder for at bevare det nuværende forretning og forbindelser. Vi vil fortsætte med at forsvare os mod alle handlinger, der søger at skade os på uretfærdig vis,” meddeler Kaspersky.

I en udsendt meddelelse bedyrer Kaspersky, at selskabet tidligere har foreslået USA et system, hvor alle selskabets produkter bliver verificeret af en uafhængig tredjepart - men at USA har sagt nej.

“Kaspersky mener, at [det amerikanske] handelsministerium har truffet beslutningen [om at forbyde Kaspersky-løsninger] på baggrund af det nuværende geopolitiske klima og teoretiske bekymringer - og ikke på en grundig gennemgang af integriteten i Kasperskys produkter og services,” lyder det fra selskabet.

Kaspersky meddeler, at selskabet ikke på nogen måde ‘deltager i aktiviteter, der truer USA’s nationale sikkerhed’ og at det ‘gentagne gange har bevist sin uafhængighed i forhold til enhver regering.’

Kaspersky peger på, at selskabet tværtimod har bidraget til amerikanske it-sikkerhed ved at ‘rapportere om og beskytte imod en vifte af trussels-aktører, der er gået efter amerikanske interesser,” hedder det.

I sit forsvarsskrift skriver selskabet, at det er skadeligt for både forbrugerne og for cybersikkerhed generelt at udelukke selskabet fra det store amerikanske marked.

“Internationalt samarbejde mellem cybersikkerheds-eksperter er afgørende. Og det fratager forbrugere og virksomheder valgfrihed, hvis ikke de kan vælge den beskyttelse, som de ønsker,” lyder det fra selskabet.

Kaspersky Lab er stiftet af russiske Eugene Kaspersky, der startede sin karriere som software-udvikler i den russiske efterretningstjeneste - og iøvrigt angiveligt mødte sin hustru Natalya på en ferie på en af KGB’s ferie-resorter.

Eugene Kaspersky er i dag særdeles velhavende og bor i Moskva.

Computerworld mødte ham i fjor.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job