Amazon rammer milepæl for første gang i historien: Kun fem virksomheder er så mange penge værd

Amazon har aldrig været mere værd og rammer nu en særlig milepæl.

Artikel top billede

(Foto: Yender Gonzalez/Unsplash)

For første gang i historien er Amazon over to billioner dollar værd – altså 2.000 milliarder.

Det svarer til omkring 14.000 milliarder danske kroner.

Amazon er derved det femte selskab, der ligger over den milepæl sammen med Google, Nvidia, Apple og Microsoft.

Det sker blandt andet efter en periode med heftige investeringer i AI særligt fra Amazons cloud-ben, AWS.

Amazon investerer for tiden i datacenterudvidelser verden rundt.

Selskabets aktie er nu 193,61 dollar værd, hvilket svarer til 1.350,74 kroner.

I de seneste dage har flere medier med Business Insider i front skrevet, at Amazon arbejder på en ChatGPT-konkurrent ved navn ’Metis’.

Den bliver angiveligt bygget med en ny intern 'Olympus'-model, som er endnu mere kraftfuld end virksomhedens eksisterende Titan AI-model.

Amazon har også lanceret Amazon Q – en AI-assistent til virksomheder, og derudover har selskabet investeret i flere AI-virksomheder samt lanceret egne specialdesignede chips, der bruges i datacentre, skriver Reuters.

Amazon er nu verdens femte mest værdifulde selskab i skrivende stund. Nummer fire er Google, nummer tre er Nvidia, nummer to er Apple og Microsoft er nummer et.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S