Film: En sidste dans for antihelten Venom og hans menneskelige makker

Tom Hardy slår endnu engang pjalterne sammen med symbioten Venom – og denne gang er både mennesker og aliens ude efter det umage makkerpar.

Artikel top billede

Hvis du nogensinde har stiftet bekendtskab med Spider-Man, så er der god chance for, at du også ved, hvem Venom er.

Den sorte, drabelige parasit fra rummet er nemlig én af Spider-Mans største og mest kendte fjender, som blandt andet optrådte i Spider-Man 3 fra 2007.

Men i modsætning til mange andre Marvel-karakterer, så er det faktisk Sony, der ejer rettighederne til den berygtede superskurk Venom på det store lærred.

Sony har indtil videre lavet to selvstændige film om Venom i 2018 og 2021, men de endte begge med at få temmelig lunkne modtagelser.

Det har dog tydeligvis ikke afholdt Sony fra at forsøge sig igen. Den tredje og sidste film i rækken er nemlig på vej, når ”Venom: The Last Dance” får premiere i de danske biografer 24. oktober.

Her lægger journalisten Eddie Brock endnu engang hus til den grumme parasit – og noget tyder på, at de får mere travlt end nogensinde før.

For denne gang er både agenter og rumvæsener på nakken af dem – noget som i sidste ende tvinger makkerparret til at træffe et valg, der får store konsekvenser.

Og kigger man på traileren her, ser det både actionpræget og til tider let komisk ud.

Som i de to foregående film spiller Tom Hardy journalisten Eddie Brock. Derudover er blandt andre Juno Temple fra ”Ted Lasso” og Chiwetel Ejiofor fra ”Doctor Strange in the Multiverse of Madness” med i roller som henholdsvis en videnskabsmand og en soldat, som begge jagter Venom.

Hvorvidt Sony med denne tredje og sidste Venom-film vil gøre brug af det såkaldte multivers til at skabe et episk møde mellem Spider-Man og Venom må tiden vise.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job