Film: En sidste dans for antihelten Venom og hans menneskelige makker

Tom Hardy slår endnu engang pjalterne sammen med symbioten Venom – og denne gang er både mennesker og aliens ude efter det umage makkerpar.

Artikel top billede

Hvis du nogensinde har stiftet bekendtskab med Spider-Man, så er der god chance for, at du også ved, hvem Venom er.

Den sorte, drabelige parasit fra rummet er nemlig én af Spider-Mans største og mest kendte fjender, som blandt andet optrådte i Spider-Man 3 fra 2007.

Men i modsætning til mange andre Marvel-karakterer, så er det faktisk Sony, der ejer rettighederne til den berygtede superskurk Venom på det store lærred.

Sony har indtil videre lavet to selvstændige film om Venom i 2018 og 2021, men de endte begge med at få temmelig lunkne modtagelser.

Det har dog tydeligvis ikke afholdt Sony fra at forsøge sig igen. Den tredje og sidste film i rækken er nemlig på vej, når ”Venom: The Last Dance” får premiere i de danske biografer 24. oktober.

Her lægger journalisten Eddie Brock endnu engang hus til den grumme parasit – og noget tyder på, at de får mere travlt end nogensinde før.

For denne gang er både agenter og rumvæsener på nakken af dem – noget som i sidste ende tvinger makkerparret til at træffe et valg, der får store konsekvenser.

Og kigger man på traileren her, ser det både actionpræget og til tider let komisk ud.

Som i de to foregående film spiller Tom Hardy journalisten Eddie Brock. Derudover er blandt andre Juno Temple fra ”Ted Lasso” og Chiwetel Ejiofor fra ”Doctor Strange in the Multiverse of Madness” med i roller som henholdsvis en videnskabsmand og en soldat, som begge jagter Venom.

Hvorvidt Sony med denne tredje og sidste Venom-film vil gøre brug af det såkaldte multivers til at skabe et episk møde mellem Spider-Man og Venom må tiden vise.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

    Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Astrid Busk Nielsen som Key Account Manager ved netIP's kontor i Odense. Hun kommer fra en stilling som Account Manager hos IT-virksomheden ED i Skødstrup. Hun er uddannet indenfor handel og marketing. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S