Film: En sidste dans for antihelten Venom og hans menneskelige makker

Tom Hardy slår endnu engang pjalterne sammen med symbioten Venom – og denne gang er både mennesker og aliens ude efter det umage makkerpar.

Artikel top billede

Hvis du nogensinde har stiftet bekendtskab med Spider-Man, så er der god chance for, at du også ved, hvem Venom er.

Den sorte, drabelige parasit fra rummet er nemlig én af Spider-Mans største og mest kendte fjender, som blandt andet optrådte i Spider-Man 3 fra 2007.

Men i modsætning til mange andre Marvel-karakterer, så er det faktisk Sony, der ejer rettighederne til den berygtede superskurk Venom på det store lærred.

Sony har indtil videre lavet to selvstændige film om Venom i 2018 og 2021, men de endte begge med at få temmelig lunkne modtagelser.

Det har dog tydeligvis ikke afholdt Sony fra at forsøge sig igen. Den tredje og sidste film i rækken er nemlig på vej, når ”Venom: The Last Dance” får premiere i de danske biografer 24. oktober.

Her lægger journalisten Eddie Brock endnu engang hus til den grumme parasit – og noget tyder på, at de får mere travlt end nogensinde før.

For denne gang er både agenter og rumvæsener på nakken af dem – noget som i sidste ende tvinger makkerparret til at træffe et valg, der får store konsekvenser.

Og kigger man på traileren her, ser det både actionpræget og til tider let komisk ud.

Som i de to foregående film spiller Tom Hardy journalisten Eddie Brock. Derudover er blandt andre Juno Temple fra ”Ted Lasso” og Chiwetel Ejiofor fra ”Doctor Strange in the Multiverse of Madness” med i roller som henholdsvis en videnskabsmand og en soldat, som begge jagter Venom.

Hvorvidt Sony med denne tredje og sidste Venom-film vil gøre brug af det såkaldte multivers til at skabe et episk møde mellem Spider-Man og Venom må tiden vise.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S