Amazon er under lup: EU undersøger muligt lovbrud

EU-Kommissionen har bedt Amazon om informationer om selskabets overholdelse af lovpakken DSA.

Artikel top billede

(Foto: Yender Gonzalez/Unsplash)

EU-Kommissionen vil have Amazon til at lægge flere informationer på bordet vedrørende selskabets overholdelse af forpligtelserne i lovpakken Digital Services Act (DSA).

”Kommissionen anmoder Amazon om at give flere oplysninger om de foranstaltninger, platformen har truffet for at overholde DSA-forpligtelserne i forbindelse med gennemsigtigheden af ​​anbefalingssystemer og deres parametre, samt bestemmelserne om vedligeholdelse af annoncer og selskabets risikovurderingsrapport,” fremgår det af en pressemeddelelse fra kommissionen.

Særligt bedes Amazon levere oplysninger om at give detaljerede oplysninger om selskabets overholdelse af reglerne om ”gennemsigtighed i anbefalingssystemerne, inputfaktorer, funktioner, signaler, information og metadata anvendt for sådanne systemer og muligheder, der tilbydes brugere til at fravælge at blive profileret for anbefaler systemerne.”

Amazon skal også give flere oplysninger om design, udvikling, implementering, test og vedligeholdelse af online-grænsefladen til Amazon Stores annoncer og understøttende dokumenter vedrørende risikovurderingsrapporten.

Amazon har indtil 26. juli til at levere informationerne. Herefter vil EU-Kommissionen vurdere sit næste skridt.

Skulle oplysningerne være forkerte eller ufuldstændige, kan kommissionen pålægge bødestraf.

Læses lige nu

    Annonce

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S