Amazon er under lup: EU undersøger muligt lovbrud

EU-Kommissionen har bedt Amazon om informationer om selskabets overholdelse af lovpakken DSA.

Artikel top billede

(Foto: Yender Gonzalez/Unsplash)

EU-Kommissionen vil have Amazon til at lægge flere informationer på bordet vedrørende selskabets overholdelse af forpligtelserne i lovpakken Digital Services Act (DSA).

”Kommissionen anmoder Amazon om at give flere oplysninger om de foranstaltninger, platformen har truffet for at overholde DSA-forpligtelserne i forbindelse med gennemsigtigheden af ​​anbefalingssystemer og deres parametre, samt bestemmelserne om vedligeholdelse af annoncer og selskabets risikovurderingsrapport,” fremgår det af en pressemeddelelse fra kommissionen.

Særligt bedes Amazon levere oplysninger om at give detaljerede oplysninger om selskabets overholdelse af reglerne om ”gennemsigtighed i anbefalingssystemerne, inputfaktorer, funktioner, signaler, information og metadata anvendt for sådanne systemer og muligheder, der tilbydes brugere til at fravælge at blive profileret for anbefaler systemerne.”

Amazon skal også give flere oplysninger om design, udvikling, implementering, test og vedligeholdelse af online-grænsefladen til Amazon Stores annoncer og understøttende dokumenter vedrørende risikovurderingsrapporten.

Amazon har indtil 26. juli til at levere informationerne. Herefter vil EU-Kommissionen vurdere sit næste skridt.

Skulle oplysningerne være forkerte eller ufuldstændige, kan kommissionen pålægge bødestraf.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks