Amazon er under lup: EU undersøger muligt lovbrud

EU-Kommissionen har bedt Amazon om informationer om selskabets overholdelse af lovpakken DSA.

Artikel top billede

(Foto: Yender Gonzalez/Unsplash)

EU-Kommissionen vil have Amazon til at lægge flere informationer på bordet vedrørende selskabets overholdelse af forpligtelserne i lovpakken Digital Services Act (DSA).

”Kommissionen anmoder Amazon om at give flere oplysninger om de foranstaltninger, platformen har truffet for at overholde DSA-forpligtelserne i forbindelse med gennemsigtigheden af ​​anbefalingssystemer og deres parametre, samt bestemmelserne om vedligeholdelse af annoncer og selskabets risikovurderingsrapport,” fremgår det af en pressemeddelelse fra kommissionen.

Særligt bedes Amazon levere oplysninger om at give detaljerede oplysninger om selskabets overholdelse af reglerne om ”gennemsigtighed i anbefalingssystemerne, inputfaktorer, funktioner, signaler, information og metadata anvendt for sådanne systemer og muligheder, der tilbydes brugere til at fravælge at blive profileret for anbefaler systemerne.”

Amazon skal også give flere oplysninger om design, udvikling, implementering, test og vedligeholdelse af online-grænsefladen til Amazon Stores annoncer og understøttende dokumenter vedrørende risikovurderingsrapporten.

Amazon har indtil 26. juli til at levere informationerne. Herefter vil EU-Kommissionen vurdere sit næste skridt.

Skulle oplysningerne være forkerte eller ufuldstændige, kan kommissionen pålægge bødestraf.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S