Amazon er under lup: EU undersøger muligt lovbrud

EU-Kommissionen har bedt Amazon om informationer om selskabets overholdelse af lovpakken DSA.

Artikel top billede

(Foto: Yender Gonzalez/Unsplash)

EU-Kommissionen vil have Amazon til at lægge flere informationer på bordet vedrørende selskabets overholdelse af forpligtelserne i lovpakken Digital Services Act (DSA).

”Kommissionen anmoder Amazon om at give flere oplysninger om de foranstaltninger, platformen har truffet for at overholde DSA-forpligtelserne i forbindelse med gennemsigtigheden af ​​anbefalingssystemer og deres parametre, samt bestemmelserne om vedligeholdelse af annoncer og selskabets risikovurderingsrapport,” fremgår det af en pressemeddelelse fra kommissionen.

Særligt bedes Amazon levere oplysninger om at give detaljerede oplysninger om selskabets overholdelse af reglerne om ”gennemsigtighed i anbefalingssystemerne, inputfaktorer, funktioner, signaler, information og metadata anvendt for sådanne systemer og muligheder, der tilbydes brugere til at fravælge at blive profileret for anbefaler systemerne.”

Amazon skal også give flere oplysninger om design, udvikling, implementering, test og vedligeholdelse af online-grænsefladen til Amazon Stores annoncer og understøttende dokumenter vedrørende risikovurderingsrapporten.

Amazon har indtil 26. juli til at levere informationerne. Herefter vil EU-Kommissionen vurdere sit næste skridt.

Skulle oplysningerne være forkerte eller ufuldstændige, kan kommissionen pålægge bødestraf.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks