Derfor står Danske Bank foran en kæmpe AWS-transformation: Ellers skulle vi bygge en ny infrastruktur for at følge med

Interview: Danske Bank er i gang med en kæmpesatsning på AWS. Det sker for at kunne skalere bedre. Bankens datacenterstrategi skal også ændres.

Artikel top billede

Ashish Shekhar, Global Head Of Technology Platforms hos Danske Bank. (Foto: AWS/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Danske Banks store AWS-transformation.
626
3:15 min
Danske Bank er i gang med en enorm transformation og bevægelse mod cloudplatformen Amazon Web Services (AWS), hvor en udvalgt del af bankens infrastruktur skal migreres over sammen med visse applikationer og data.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job