Snart kan du bruge Windows XP, Dos, Linux og macOS på din iPhone

Apple godkender pc-emulator til iPhone og iPad, og derfor kan iPhone-brugere fremover bruge

Artikel top billede

(Foto: Daniel Romero)

Det bliver muligt at køre en række forskellige styresystemer på iPhone. Det sker, efter Apple har tilladt en ny emulator på iPhones.

Emulatorer har været tilladt i App Store i et stykke tid nu, noget som mange brugere sætter pris på.

Det skriver vores søstermedie Computer Sweden.

Seneste nyhed er, at Apple nu også har godkendt UTM SE , noget der gør det muligt at efterligne ældre computersystemer som Windows XP, Dos, Linux og Mac OS 9 på iPhone eller iPad.

Du vælger selv, om du vil bruge en af ​​de medfølgende virtuelle maskiner, eller om du vil lave din egen konfiguration fra bunden.

UTM SE er baseret på Qemu, en af ​​de mest populære emulatorer. Men det skal bemærkes, at der mangler understøttelse af en række vigtige funktioner, så forvent nogle programmer og spil, der er langsomme at bruge.

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse