Stort nybrud: Apple tegner sin første medarbejder-overenskomst

Butiks-medarbejdere i en lille by har som de første amerikanske ansatte i tech-giganten fået en overenskomst. Den indeholder blandt andet lønstigninger og bedre arbejdsvilkår.

Artikel top billede

Her ses en Apple Store i det helt store æble, nemlig New York.

En af Apples 270 butikker i USA har fået en foreløbig overenskomst mellem medarbejderne og tech-giganten. Overenskomsten er den første for amerikanske ansatte i den globale teknologi-koncern overhovedet.

Det er i byen Towson i staten Maryland, at de butiksansatte nu har fået papir på deres arbejdsvilkår med Apple. Det skete ifølge mediet CNN sent fredag, da Apple og The International Association of Machinists indgik en aftale.

Nu mangler 85 medarbejdere blot at stemme aftalen igennem, før den kan træde i kraft.

Det er noget af en milepæl i den amerikanske teknologi-verden. Et selskab som Amazon har til sammenligning ingen gældende arbejdsmæssige overenskomster endnu i USA, selv om ansatte i handels-platformen har stemt for at blive optaget i fagforeninger længe før de ansatte i Apples butik i Maryland.

"Ved at indgå en foreløbig aftale med Apple giver vi vores medlemmer en stemme for fremtiden og tager et stærkt første skridt på vej mod yderligere fremgang," lyder det ifølge CNN fra The International Association of Machinists i en udtalelse.

Næste mål for fagforeningen bliver ifølge den selv at opnå retten til at repræsentere flere butiksansatte i andre Apple stores.

Bedre løn og fratrædelsesvilkår

Ifølge fagforeningen indeholder den foreløbige aftale med Apples butik i Towson ændringer af vagtplanlægning, så de ansattes work-life-balance forbedres, samt lønstigninger på 10 procent over en treårig periode.

Desuden opnår de ansatte i byen ved den amerikanske østkyst bedre vilkår ved fratrædelser.

En talsperson fra Apple afviste at kommentere den foreløbige aftale med butikken overfor CNN. Talspersonen henviste i stedet til en tidligere udtalelse, i hvilken selskabet sagde:

"Vi værdsætter i høj grad vores ansatte, og vi er stolte af at tilbyde dem brancheførende lønninger og enestående goder."

På verdensplan har Apple 154.000 ansatte.

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird