Elon Musk graver stridsøksen op: Genoptager søgsmål mod Sam Altman og OpenAI

Elon Musk er igen ude efter OpenAI og dets grundlæggere.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Rigmanden og tech-iværksætteren Elon Musk er ikke færdig med at sagsøge OpenAI og selskabets stiftere, heriblandt nuværende administrerende direktør Sam Altman, efter at han tidligere på året opgav et opsigtsvækkende søgsmål.

Nu iværksætter Elon Musk et nyt søgsmål ved de californiske myndigheder, hvor OpenAI samt stifterne Sam Altman og Greg Brockman stævnes for at forbryde sig med virksomhedens oprindelige målsætninger og for at sætte kommercielle hensyn over fællesskabets bedste.

Det skriver amerikanske The New York Times.

Elon Musk, som tilbage i 2015 var en af de tidligste investorer i OpenAI, opgav for to måneder siden at føre en lignende retssag mod OpenAI og trak søgsmålet tilbage, dagen før en domstol skulle vurdere sagens meriter.

OpenAI, som blandt andet står bag den populære AI-tjeneste ChatGPT, blev oprindeligt skabt omkring en non profit-struktur i jagten på udviklingen af generel kunstig intelligens til menneskehedens tjeneste.

En mission som Elon Musk mener, at OpenAI har forbrudt sig med i den seneste årrække, siden selskabet begyndte at tage imod milliard-investeringer fra Microsoft.

Rigmanden, som ikke længere er investeret i OpenAI, beskriver, hvordan OpenAI’s målsætning i dag skulle være "blevet brudt af hr. Altman og hans håndlangere", som det lyder i søgsmålet.

OpenAI har ikke offentliggjort noget svar på tiltalen, men beskrev sin mission som følgende ovenpå det første søgsmål fra Elon Musk:

”Missionen for OpenAI er at sikre kunstig generel intelligens (AGI) til glæde for hele menneskeheden, hvilket betyder, at der skal skabes både sikker og gavnlig generel kunstig intelligens og sikres bred fordeling af gevinsterne”.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S