Stendødt: Beetlejuice går igen til september

Nu får en af firsernes sjoveste og mest originale komedier endelig en efterfølger, og her er både gengangere samt en række solide nye navne på rollelisten.

Artikel top billede

Nogle er af den overbevisning, at livet efter døden er en fredsommelig affære med englesang og eftermiddagslur på bløde, pastelfarvede skyer.

Sådan er det ikke helt i horrorkomedien Beetlejuice fra 1988. Her tvinger efterlivets dræbende langsommelige sagsbehandling et afdødt ægtepar til at tilbringe mindst 125 år i deres hus, der er blevet overtaget af en svært irriterende og alt for levende familie.

Ægteparret er imidlertid dybt talentløse som skræmmende spøgelser. Så i deres desperation hyrer de i stedet den maniske dæmon og selverklærede bioexorcist Betelgeuse til at jage de irriterende mennesker væk.

Det er ikke nogen specielt god idé, selv om alt i sidste ende naturligvis ender rimeligt lykkeligt.

Kun de færreste 80’er-komedier holder stadig vand, men Beetlejuice er blandt undtagelserne.

Ikke mindst fordi originale og næsten altid fremragende Tim Burton var idémand og instruktør – og det er han også i efterfølgeren ”Beetlejuice Beetlejuice”, som får biografpremiere 5. september.

Her vil man i de ledende roller kunne opleve en række gengangere.

Michael Keaton spiller igen titelrollen, og baseret på traileren har han endnu engang drukket alt for meget stærk kaffe.

Winona Ryder er endnu engang Lydia Deetz, der som teenager havde en særlig kontakt med det åndelige, mens Catherine O’Hara spiller hendes mor, Delia.

Men der er også en række nye navne med, og helt i front er Jenna Ortega (Wednesday m.m.) som Lydias datter. Men her er også andre solide navne såsom Justin Theroux, Willem Dafoe og Monica Belluci.

Endelig svinger Burtons faste musiske makker Danny Elfman taktstokken over filmens soundtrack.

Beetlejuice var sjov, original og alt for meget. Men vi må altså vente en lille måneds tid med at se, om Beetlejuice Beetlejuice kan genoplive begejstringen eller bliver lidt af en dødbider.

Titel: Beetlejuice Beetlejuice / Dansk biografpremiere 5. september

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Support Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job