Stendødt: Beetlejuice går igen til september

Nu får en af firsernes sjoveste og mest originale komedier endelig en efterfølger, og her er både gengangere samt en række solide nye navne på rollelisten.

Artikel top billede

Nogle er af den overbevisning, at livet efter døden er en fredsommelig affære med englesang og eftermiddagslur på bløde, pastelfarvede skyer.

Sådan er det ikke helt i horrorkomedien Beetlejuice fra 1988. Her tvinger efterlivets dræbende langsommelige sagsbehandling et afdødt ægtepar til at tilbringe mindst 125 år i deres hus, der er blevet overtaget af en svært irriterende og alt for levende familie.

Ægteparret er imidlertid dybt talentløse som skræmmende spøgelser. Så i deres desperation hyrer de i stedet den maniske dæmon og selverklærede bioexorcist Betelgeuse til at jage de irriterende mennesker væk.

Det er ikke nogen specielt god idé, selv om alt i sidste ende naturligvis ender rimeligt lykkeligt.

Kun de færreste 80’er-komedier holder stadig vand, men Beetlejuice er blandt undtagelserne.

Ikke mindst fordi originale og næsten altid fremragende Tim Burton var idémand og instruktør – og det er han også i efterfølgeren ”Beetlejuice Beetlejuice”, som får biografpremiere 5. september.

Her vil man i de ledende roller kunne opleve en række gengangere.

Michael Keaton spiller igen titelrollen, og baseret på traileren har han endnu engang drukket alt for meget stærk kaffe.

Winona Ryder er endnu engang Lydia Deetz, der som teenager havde en særlig kontakt med det åndelige, mens Catherine O’Hara spiller hendes mor, Delia.

Men der er også en række nye navne med, og helt i front er Jenna Ortega (Wednesday m.m.) som Lydias datter. Men her er også andre solide navne såsom Justin Theroux, Willem Dafoe og Monica Belluci.

Endelig svinger Burtons faste musiske makker Danny Elfman taktstokken over filmens soundtrack.

Beetlejuice var sjov, original og alt for meget. Men vi må altså vente en lille måneds tid med at se, om Beetlejuice Beetlejuice kan genoplive begejstringen eller bliver lidt af en dødbider.

Titel: Beetlejuice Beetlejuice / Dansk biografpremiere 5. september

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af infrastruktur

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Softwareudvikler til PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S