Stendødt: Beetlejuice går igen til september

Nu får en af firsernes sjoveste og mest originale komedier endelig en efterfølger, og her er både gengangere samt en række solide nye navne på rollelisten.

Artikel top billede

Nogle er af den overbevisning, at livet efter døden er en fredsommelig affære med englesang og eftermiddagslur på bløde, pastelfarvede skyer.

Sådan er det ikke helt i horrorkomedien Beetlejuice fra 1988. Her tvinger efterlivets dræbende langsommelige sagsbehandling et afdødt ægtepar til at tilbringe mindst 125 år i deres hus, der er blevet overtaget af en svært irriterende og alt for levende familie.

Ægteparret er imidlertid dybt talentløse som skræmmende spøgelser. Så i deres desperation hyrer de i stedet den maniske dæmon og selverklærede bioexorcist Betelgeuse til at jage de irriterende mennesker væk.

Det er ikke nogen specielt god idé, selv om alt i sidste ende naturligvis ender rimeligt lykkeligt.

Kun de færreste 80’er-komedier holder stadig vand, men Beetlejuice er blandt undtagelserne.

Ikke mindst fordi originale og næsten altid fremragende Tim Burton var idémand og instruktør – og det er han også i efterfølgeren ”Beetlejuice Beetlejuice”, som får biografpremiere 5. september.

Her vil man i de ledende roller kunne opleve en række gengangere.

Michael Keaton spiller igen titelrollen, og baseret på traileren har han endnu engang drukket alt for meget stærk kaffe.

Winona Ryder er endnu engang Lydia Deetz, der som teenager havde en særlig kontakt med det åndelige, mens Catherine O’Hara spiller hendes mor, Delia.

Men der er også en række nye navne med, og helt i front er Jenna Ortega (Wednesday m.m.) som Lydias datter. Men her er også andre solide navne såsom Justin Theroux, Willem Dafoe og Monica Belluci.

Endelig svinger Burtons faste musiske makker Danny Elfman taktstokken over filmens soundtrack.

Beetlejuice var sjov, original og alt for meget. Men vi må altså vente en lille måneds tid med at se, om Beetlejuice Beetlejuice kan genoplive begejstringen eller bliver lidt af en dødbider.

Titel: Beetlejuice Beetlejuice / Dansk biografpremiere 5. september

Annonce

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub