Stendødt: Beetlejuice går igen til september

Nu får en af firsernes sjoveste og mest originale komedier endelig en efterfølger, og her er både gengangere samt en række solide nye navne på rollelisten.

Artikel top billede

Nogle er af den overbevisning, at livet efter døden er en fredsommelig affære med englesang og eftermiddagslur på bløde, pastelfarvede skyer.

Sådan er det ikke helt i horrorkomedien Beetlejuice fra 1988. Her tvinger efterlivets dræbende langsommelige sagsbehandling et afdødt ægtepar til at tilbringe mindst 125 år i deres hus, der er blevet overtaget af en svært irriterende og alt for levende familie.

Ægteparret er imidlertid dybt talentløse som skræmmende spøgelser. Så i deres desperation hyrer de i stedet den maniske dæmon og selverklærede bioexorcist Betelgeuse til at jage de irriterende mennesker væk.

Det er ikke nogen specielt god idé, selv om alt i sidste ende naturligvis ender rimeligt lykkeligt.

Kun de færreste 80’er-komedier holder stadig vand, men Beetlejuice er blandt undtagelserne.

Ikke mindst fordi originale og næsten altid fremragende Tim Burton var idémand og instruktør – og det er han også i efterfølgeren ”Beetlejuice Beetlejuice”, som får biografpremiere 5. september.

Her vil man i de ledende roller kunne opleve en række gengangere.

Michael Keaton spiller igen titelrollen, og baseret på traileren har han endnu engang drukket alt for meget stærk kaffe.

Winona Ryder er endnu engang Lydia Deetz, der som teenager havde en særlig kontakt med det åndelige, mens Catherine O’Hara spiller hendes mor, Delia.

Men der er også en række nye navne med, og helt i front er Jenna Ortega (Wednesday m.m.) som Lydias datter. Men her er også andre solide navne såsom Justin Theroux, Willem Dafoe og Monica Belluci.

Endelig svinger Burtons faste musiske makker Danny Elfman taktstokken over filmens soundtrack.

Beetlejuice var sjov, original og alt for meget. Men vi må altså vente en lille måneds tid med at se, om Beetlejuice Beetlejuice kan genoplive begejstringen eller bliver lidt af en dødbider.

Titel: Beetlejuice Beetlejuice / Dansk biografpremiere 5. september

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest