Apple Intelligence har sin pris: Kan løbe op i 2.000 kroner om året

Apples bud på kunstig intelligens til iPhone og Mac kan vise sig at blive en dyr fornøjelse.

Artikel top billede

Apples bud på hvordan generativ kunstig intelligens skal flettes ind i hverdagen, ’Apple Intelligence’, kan blive en dyr fornøjelse.

Det spår en række analytikere, som finansmediet CNBC har talt med. De estimerer, at selskabet vil tage op til 20 dollar per måned for de mest avancerede Apple Intelligence funktioner.

20 dollar svarer til hvad konkurrerende tjenester såsom OpenAI’s ChatGPT og Anthropics Claude tager i USA, mens de herhjemme løber op i omkring 170 kroner per måned, når moms medregnes. I alt løber det op i over 2.000 kroner om året.

Andre analytikere peger på en månedlig pris på 10 dollar for udvalgte premium-funktioner i Apple Intelligence.

Finansmediet Bloombergs Apple-analytiker, Mark Gurman, påpeger, at en ‘Apple Intelligence+’ model også kan være i kortene.

Her forudser han dog også, at tjenesten vil blive gratis til at starte med, for at puste til en opgraderingscyklus i en tid, hvor Apple-enheder beholdes i længere og længere tid, før de opgraderes.

Af selskabets seneste regnskab fremgår det, at Apples hurtigst voksende forretningsben skal findes i tech-gigantens services, mens det samtidig fremhæves at generativ kunstig intelligens skal drive ovennævnte opgraderingscyklus.

Ved fremvisningen af Apple Intelligence ved årets WWDC-udviklermesse i juni, viste Apple hvordan der vil tilbydes en væsentlig opgradering af den stemmestyrede assistent Siri, mens den generative AI kan assistere med at opsummere, svare og generere beskeder, mails og dokumenter, prioritere notifikationer og retouchere og behandle fotos og videoer.

Læses lige nu

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S