Apple Intelligence har sin pris: Kan løbe op i 2.000 kroner om året

Apples bud på kunstig intelligens til iPhone og Mac kan vise sig at blive en dyr fornøjelse.

Artikel top billede

Apples bud på hvordan generativ kunstig intelligens skal flettes ind i hverdagen, ’Apple Intelligence’, kan blive en dyr fornøjelse.

Det spår en række analytikere, som finansmediet CNBC har talt med. De estimerer, at selskabet vil tage op til 20 dollar per måned for de mest avancerede Apple Intelligence funktioner.

20 dollar svarer til hvad konkurrerende tjenester såsom OpenAI’s ChatGPT og Anthropics Claude tager i USA, mens de herhjemme løber op i omkring 170 kroner per måned, når moms medregnes. I alt løber det op i over 2.000 kroner om året.

Andre analytikere peger på en månedlig pris på 10 dollar for udvalgte premium-funktioner i Apple Intelligence.

Finansmediet Bloombergs Apple-analytiker, Mark Gurman, påpeger, at en ‘Apple Intelligence+’ model også kan være i kortene.

Her forudser han dog også, at tjenesten vil blive gratis til at starte med, for at puste til en opgraderingscyklus i en tid, hvor Apple-enheder beholdes i længere og længere tid, før de opgraderes.

Af selskabets seneste regnskab fremgår det, at Apples hurtigst voksende forretningsben skal findes i tech-gigantens services, mens det samtidig fremhæves at generativ kunstig intelligens skal drive ovennævnte opgraderingscyklus.

Ved fremvisningen af Apple Intelligence ved årets WWDC-udviklermesse i juni, viste Apple hvordan der vil tilbydes en væsentlig opgradering af den stemmestyrede assistent Siri, mens den generative AI kan assistere med at opsummere, svare og generere beskeder, mails og dokumenter, prioritere notifikationer og retouchere og behandle fotos og videoer.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S