Palantir og Microsoft skal implementere Azure-baseret AI-funktioner hos de mest hemmelighedsfulde dele af den amerikanske stat

Den amerikanske regering bringer nu AI helt ind i den hemmeligste kerne – nemlig forsvar og efterretning.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De to amerikanske software-kæmper Palantir og Microsoft skal implementere AI-tjenester til den amerikanske regering.

Det er tale om ”nogle af de mest sofistikerede og sikre cloud-, AI- og analysefunktioner”, som skal leveres til det amerikanske forsvar og efterretning.

Det oplyser Microsoft i en meddelelse.

De to virksomheder oplyser, at det vil gøre kritiske missioner i stand til at operationalisere Microsofts-klassens bedste store LLM’er via Azure OpenAI Service inden for Palantirs AI-platforme i Microsoft government-cloudmiljø.

Partnerskabet betyder, at Palantirs produkter Foundry, Gotham, Apollo og AIP bliver tilgængeligt i Microsoft Azure Government og i Azure Government Secret.

Dertil bliver Palantir tidlig bruger af Azures OpenAI Service.

"At bringe Palantir- og Microsoft-kapaciteter til vores nationale sikkerhedsapparat er en trinvis ændring i, hvordan vi kan støtte forsvars- og efterretningssamfundene," udtaler Shyam Sankar, CTO i Palantir, i meddelelsen og fortsætter:

“Palantir AIP har været banebrydende for tilgangen til operationalisering af AI-værdi – ud over chat – på tværs af virksomheden. Det er vores mission at levere denne softwarefordel, og vi er begejstrede for at være den første industripartner, der implementerer Microsoft Azure OpenAI Service i klassificerede miljøer."

Microsoft glæder sig også over samarbejdet.

"Dette udvidede partnerskab mellem Microsoft og Palantir vil hjælpe med at fremskynde den sikre, sikre og ansvarlige implementering af avancerede AI-funktioner for den amerikanske regering," sagde Deb Cupp, chef for Microsofts America-afdelinger.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S