Efter monopol-dom: Nu overvejer USA's myndigheder at bryde Google op i flere dele

De amerikanske justitsministerie overvejer hvad det skal stille op med Google og dets moderselskab Alphabet ovenpå skelsættende dom.

Artikel top billede

(Foto: Kai Wenzel)

De amerikanske myndigheder overvejer nu, hvilket konsekvenser det skal have, at Google i sidste uge er blevet dømt for monopol-virksomhed ved at misbruge sin markedsposition indenfor søgemaskiner.

En af overvejelserne går nu på at splitte Google og dets modeselskab Alphabet op i flere enheder, skriver amerikanske New York Times.

Sådan en opsplitning kunne foregå ved at fraskille enheder såsom Google Chrome browser-forretning og selskabets Android-styresystem til smartphones, lyder det fra to af anonyme kilder involveret i processen.

Et andet scenarie går på at tvinge Google til at dele nøgledata ud med tredjeparter, mens en tredje løsningsmulighed sigter efter forbyde aftaler, hvor Google betaler sig til at have sin søgemaskine forudinstalleret og prioriteret.

Overvejelserne er fortsat de tidlige udviklingsstadier, men vil danne grundlag for en proces, som skal indledes 4. september hvor det amerikanske justitsministerie skal fremlægge, hvordan processen skal foreløbe ved de amerikanske domstole.

Den første høring i sagen vil iværksættes umiddelbart efter 6. september.

For tech-kæmpen Google er søgemaskine-virksomheden et aldeles afgørende ben, da det ene forretningsben i 2023 udgør 57 procent af selskabets samlede omsætning på 307 milliarder dollar.

Annonce

Statens IT

Teamleder til SAP kompetencecenter

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S