Snart lander Civilization 7: Mød den næste udgave af verdens bedste strategispil

Nu er der masser af nyt om næste udgave af verdens bedste strategispil. Blandt andet om en spilteknisk overhaling, nærmest uendelige kombinationsmuligheder – og om spillets fortæller.

Artikel top billede

Når syvende og længe ventede udgave af verdens bedste strategispil udkommer 11. februar næste år, er det naturligvis dels med blændende grafik.

Derfor kan man gnide hænder over hidtil usete detaljer, når ens undersåtter rejser vidundere eller fejrer deres retfærdige sejr over de uduelige naboer – eller når ens byer bombes til grusbunker af de selvsamme krigsgale niddinger.

Forleden gav Firaxis Games og spilskaberen Sid Meyer millioner af Civ-fans en masse detaljer om, hvad vi kan vente os af Civilization VII, og det er ikke småtterier.

På gameplaysiden introducerer man blandt andet muligheden for at kombinere civilisationer og ledere mere eller mindre vilkårligt.

Hermed bliver det for eksempel muligt at lade Napoleon stå i spidsen for briterne, sætte Cleopatra på mayaernes trone – eller lade den kinesiske filosof Konfucius lede nordiske stammer til verdensherredømme.

Dette er ikke kun for sjov, men giver mulighed for at eksperimentere ved at drage fordel af hvert enkelt folkeslags og de forskellige lederes respektive styrker.

Desuden er en samlet Civilization VII-kampagne delt op i tre specifikke aldre – antikken, opdagelsernes tid og moderne tid.

Ved indgangen til hver af de tre aldre skifter man sit eksisterende folkeslag ud med et nyt, bygger ovenpå sin eksisterende civilisation og får adgang til nye teknologier og muligheder.

Tanken er at tackle to grundlæggende udfordringer ved Civilization-spillene.

Dels at undgå, at spillene bliver uoverskuelige og enormt langtrukne.

Dels at afbalancere folkeslag og ledere bedre og undgå, at spillere bliver alt for magtfulde eller udstyret med så mange ulemper, at de er på bagkant nærmest fra første træk.

Samtidig har Firaxis annonceret, hvem der får æren af at agere fortæller i Civilization VII. Det bliver denne gang Gwendoline Christie, der spillede Brienne of Tarth i Game of Thrones.

Dermed bærer hun stafetten videre fra en anden GoT-profil, nemlig Sean Bean, der lagde stemme til i Civilization VI (og som selv efterfulgte Star Trek-profilen Leonard Nimoy).

Men det kan man alt sammen se mere til i Firaxis’ 25 minutter lange præsentation af spillet – inklusive en masse videoer af, hvordan spillet faktisk kommer til at tage sig ud.

Der er også allerede skrevet en lang række artikler og blogindlæg om spillet. En af de mest grundige er fra The Verge, der har haft en tidlig demoversion mellem hænderne, mens britiske The Guardian har interviewet spillets producer om tankerne bag den kommende version.

Endelig vil spillet allerede ved lanceringen som noget ret enestående være tilgængeligt på alle platforme.

Derfor kan man glæde sig til at nuppe just one more turn, uanset om man kører Windows, macOS eller Linux – eller har en Nintendo Switch, PS 4, PS5, Xbox One eller Xbox Series X/S stående.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S