Utopi eller dystopi? Derfor er kunstig intelligens et tveægget sværd

I en fascinerende blanding af teknologisk indsigt og filosofiske dilemmaer vil professor Anders Søgaards nye bog ”Maskinerne kommer indefra” lære os at forstå kunstig intelligens, før den forstår os.

Artikel top billede

Hvordan skal vi som mennesker forholde os til kunstig intelligens?

Det er et af de filosofiske spørgsmål, som Anders Søgaard stiller i sin nye bog ”Maskinerne kommer indefra” – med undertitlen ”Forstå kunstig intelligens, før den forstår dig.”

Spørgsmålet er ifølge forfatteren relevant, for kunstig intelligens tilbyder os med den ene hånd muligheder for en bedre verden, mens den med den anden udfordrer os og det samfund, vi lever i.

Ingen kan beskylde Anders Søgaard for at være en gammeldags maskinstormer.

Tværtimod er han professor i Natural Language Processing på Datalogisk Institut på Københavns Universitet og taler i sin nye bog begejstret om, hvordan teknologi gør vores liv mindre besværligt og kan bidrage til større lighed i verden.

Men han er også digter og forfatter til skønlitterære bøger, og det smitter af i positiv retning både på det sproglige niveau og de filosofiske emner i bogen, som bliver alt andet end en klassisk teknisk gennemgang af, hvordan kunstig intelligens virker.

Det bliver man faktisk klogere af i Maskinerne kommer indefra, men bogen sender os også på en filosofisk rumrejse om zen og kunsten at leve med kunstig intelligens og om sprogmodellers indre liv.

Anders Søgaard fremhæver selv, at der sidste år blev skrevet over en halv million forskningsartikler om kunstig intelligens. Helt så mange bøger om emnet er vi nok ikke nået til endnu, men hver måned kommer der efterhånden mindst en ny af slagsen, også på dansk.

Men Anders Søgaards nye bog er alligevel et velkomment input, for den giver nye perspektiver på kunstig intelligens.

Det skyldes ikke mindst, at forfatteren både tør være ekstremt begejstret over teknologiens muligheder og samtidig er i stand til at reflektere filosofisk over dens muligheder og udfordringer – samt få sine læsere til at tænke videre.

Kan du for eksempel huske, hvor du var, da du første gang førte en samtale med en moderne chatbot?

Anders Søgaard tror, at det for mange af os bliver et minde på niveau med nyheden om Berlinmurens fald eller 11. september.

Hvis han har ret, er det nok meget godt at forstå teknologien bag chatbotten og dens kunstige intelligens, og hvordan den potentielt kan dominere vores verden i fremtiden. Og til det formål er Anders Søgaards nye bog et udmærket sted at starte.

Titel: Maskinerne kommer indefra – forstå kunstig intelligens, før den forstår dig

Forfatter: Anders Søgaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

    Københavnsområdet

    Epona A/S

    Senior Developer

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Management i frontlinjen hos PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    BI-koordinator / IT & administrativ support

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S