Nedtællingen er i gang: Om fire måneder sender Microsoft et M365-program på pension – må vige pladsen for Copilot

Der er ikke længe til, at brugere skal finde et alternativ. Microsoft foreslår selv Copilot.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Microsoft er på vej til at pensionere Microsoft 365-programmet Delve.

Delve bliver utilgængeligt i december 2024.

"I december 2024 udgår Delve web. Efter det tidspunkt vil det ikke længere være inkluderet i Microsoft 365 og vil ikke længere blive understøttet. Indtil da vil supporten til Delve fortsætte, og brugerne kan forvente den samme oplevelse som i dag," meddeler Microsoft.

Microsoft Delve er et program, der bruges til at administrere Microsoft 365-profiler samt at finde og organisere oplysninger, som systemet vurderer, er mest interessant for brugeren på tværs af Microsoft 365.

"En nøgleværdi, som Delve tilbyder, er at finde dokumenter, der er relevante for dig," skriver Microsoft.

Ikke så overraskende fremhæver Microsoft storsatsningen Copilot som den mest oplagte erstatning.

"Microsoft Copilot til Microsoft 365, foreslår relevante dokumenter fra den kontekst, du angiver. Jo mere kontekst du giver, jo mere kan Microsoft Copilot til Microsoft 365 hjælpe," skriver Microsoft og fortsætter:

"Du kan også bruge Microsoft Copilot til Microsoft 365 til at finde oplysninger om dine kolleger. Bare spørg, og du kan opdage, at det er en effektiv måde at hjælpe dig med at være mere produktiv."

Populariteten halter

Det er ikke sikkert, at Delve ligefrem vil blive savnet af M365-kunderne.

I hvert fald ikke, hvis man spørger Lawrence Cawood, der er CEO hos Microsoft-partneren OneDirectory, som har kontorer i Dublin, Cape Town, Sydney og Johannesburg.

Han sammenligner Delve med det tætteste på en bruger kommer på en intern LinkedIn-profil i Microsoft 365, men han er ikke imponeret over værktøjet.

"Delve stinker. Kun halvdelen af ​​de virksomheder, vi taler med, har faktisk hørt om det – og 80 procent af dem siger, at det ikke fungerer korrekt," skriver han på LinkedIn.

KMD A/S

E2E Tester

Fyn

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S