De to største medlems-kommuner trækker sig fra det sjællandske it-fællesskab Digit

De to største kommuner siger farvel og tak til det kommunale it-indkøbssamarbejde Digit.

Artikel top billede

(Foto: Roskilde Kommune)

De to største medlems-kommuner af det sjællandske it-fælleskab Digit forlader helt samarbejdet.

Digit står for ‘Digitaliseringsforeningen Sjælland.'

Samarbejdet har i en årrække forenet de midtsjællandske kommuners it-indkøb - ikke mindst med henblik på at få en volumen, der gør dem i stand til for alvor at høste stordriftsfordele og interesse i markedet.

Men nu er det slut for Roskilde Kommune og Næstved Kommune, der med få måneders mellemrum har trukket sig ud af samarbejdet, skriver Magasinet Kita

Digit-samarbejdet blev etableret i 2016 med netop Roskilde Kommune som primus motor.

Dengang bestod samarbejdet af 12 kommuner. Odsherred Kommune trak sig ud i 2023, og nu følger altså Roskilde Kommune og Næstved Kommune efter.

Ifølge Magasinet Kita forlader de samarbejdet ved årets udgang.

It- og digitaliseringschef i Næstved Kommune, Lars Borg, siger i en anden artikel i Magasinet Kita, at beslutningen ikke mindst skyldes tilbagemeldinger fra kommunens fagchefer, som ikke har været positive.

Desuden har samarbejdet kostet kommunen penge.

“Vi har haft en oplevelse af, at når vi er med i de fælles EU-udbud i Digit, har vi generelt fået et dyrere produkt, end det vi havde i forvejen. Vi har dog ikke kontrolbud der kan dokumentere dette. [...] Jeg er med på, at der er nogle kommuner, der sparer mange penge. Men der er også kommuner, der har betalt flere penge. Vi har ikke været blandt dem, der har sparet penge,” siger Lars Borg til magasinet.

Ifølge bladet har Roskilde Kommune ikke nogen officiel forklaring på, at kommunen trækker sig, men uofficielt nævnes der ‘manglende ambitionsniveau.’

Digit-direktør i Slagelse Kommune, Kirsten V. Jensen, siger til magasinet, at reglen i Digit da også er, at alle medlems-kommuner - uanset størrelse - skal følge de samme processer, når først de er blevet vedtaget i styresgruppen.

"Derfor bliver samarbejdet ikke kun indkøb og implementering af et system. Det omfatter også processer, arbejdsgange og forretningsudvikling,” siger hun.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos