De to største medlems-kommuner trækker sig fra det sjællandske it-fællesskab Digit

De to største kommuner siger farvel og tak til det kommunale it-indkøbssamarbejde Digit.

Artikel top billede

(Foto: Roskilde Kommune)

De to største medlems-kommuner af det sjællandske it-fælleskab Digit forlader helt samarbejdet.

Digit står for ‘Digitaliseringsforeningen Sjælland.'

Samarbejdet har i en årrække forenet de midtsjællandske kommuners it-indkøb - ikke mindst med henblik på at få en volumen, der gør dem i stand til for alvor at høste stordriftsfordele og interesse i markedet.

Men nu er det slut for Roskilde Kommune og Næstved Kommune, der med få måneders mellemrum har trukket sig ud af samarbejdet, skriver Magasinet Kita

Digit-samarbejdet blev etableret i 2016 med netop Roskilde Kommune som primus motor.

Dengang bestod samarbejdet af 12 kommuner. Odsherred Kommune trak sig ud i 2023, og nu følger altså Roskilde Kommune og Næstved Kommune efter.

Ifølge Magasinet Kita forlader de samarbejdet ved årets udgang.

It- og digitaliseringschef i Næstved Kommune, Lars Borg, siger i en anden artikel i Magasinet Kita, at beslutningen ikke mindst skyldes tilbagemeldinger fra kommunens fagchefer, som ikke har været positive.

Desuden har samarbejdet kostet kommunen penge.

“Vi har haft en oplevelse af, at når vi er med i de fælles EU-udbud i Digit, har vi generelt fået et dyrere produkt, end det vi havde i forvejen. Vi har dog ikke kontrolbud der kan dokumentere dette. [...] Jeg er med på, at der er nogle kommuner, der sparer mange penge. Men der er også kommuner, der har betalt flere penge. Vi har ikke været blandt dem, der har sparet penge,” siger Lars Borg til magasinet.

Ifølge bladet har Roskilde Kommune ikke nogen officiel forklaring på, at kommunen trækker sig, men uofficielt nævnes der ‘manglende ambitionsniveau.’

Digit-direktør i Slagelse Kommune, Kirsten V. Jensen, siger til magasinet, at reglen i Digit da også er, at alle medlems-kommuner - uanset størrelse - skal følge de samme processer, når først de er blevet vedtaget i styresgruppen.

"Derfor bliver samarbejdet ikke kun indkøb og implementering af et system. Det omfatter også processer, arbejdsgange og forretningsudvikling,” siger hun.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS