Lokker med ’Nordens hurtigste internet’: Sådan ved du, om du kan få adgang til Danmarks nyeste bredbåndsudbyder

Ny svensk storspiller stempler på det danske bredbåndsmarked. Lokker med 'Nordens hurtigste internet'.

Artikel top billede

(Foto: Knud Søndergaard / Computerworld)

Den svenske bredbånds-gigant Bahnhof debuterer på det danske marked, mens det bryster sig af at have ’Nordens hurtigste internet’.

I sit hjemland er 500.000 svenskere allerede abonnenter hos selskabet, men med en ny aftale med infrastrukturselskabet Norlys, får 890.000 danske husstande adgang til de hurtige bredbåndsforbindelser.

Selskabet agter, ligesom i Sverige, at markere sig på markedet ved at tilbyde højest mulige data-hastigheder til lave priser.

”Vi tilbyder en simpel struktur for private kunder, hvor man får den højeste hastighed, 1,0 Gbit, og priserne vil blive lavere end de eksisterende konkurrenters,” fortæller administrerende direktør i Bahnhof, Jon Karlung til Finans.

Strategien har gjort, at selskabet nu sidder på 11 procent af det svenske bredbåndsmarked, mens det bryster sig af at have de mest tilfredse bredbåndskunder i landet.

Se om du kan få det lynhurtige net

Ud over at indlemme Bahnhof ind på sit netværk, tilbyder Norlys bredbånd fra 12 øvrige udbydere.

Hvorvidt du kan få adgang til den nye udbyder, kan undersøges på Norlys’ hjemmeside her.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS