Lokker med ’Nordens hurtigste internet’: Sådan ved du, om du kan få adgang til Danmarks nyeste bredbåndsudbyder

Ny svensk storspiller stempler på det danske bredbåndsmarked. Lokker med 'Nordens hurtigste internet'.

Artikel top billede

(Foto: Knud Søndergaard / Computerworld)

Den svenske bredbånds-gigant Bahnhof debuterer på det danske marked, mens det bryster sig af at have ’Nordens hurtigste internet’.

I sit hjemland er 500.000 svenskere allerede abonnenter hos selskabet, men med en ny aftale med infrastrukturselskabet Norlys, får 890.000 danske husstande adgang til de hurtige bredbåndsforbindelser.

Selskabet agter, ligesom i Sverige, at markere sig på markedet ved at tilbyde højest mulige data-hastigheder til lave priser.

”Vi tilbyder en simpel struktur for private kunder, hvor man får den højeste hastighed, 1,0 Gbit, og priserne vil blive lavere end de eksisterende konkurrenters,” fortæller administrerende direktør i Bahnhof, Jon Karlung til Finans.

Strategien har gjort, at selskabet nu sidder på 11 procent af det svenske bredbåndsmarked, mens det bryster sig af at have de mest tilfredse bredbåndskunder i landet.

Se om du kan få det lynhurtige net

Ud over at indlemme Bahnhof ind på sit netværk, tilbyder Norlys bredbånd fra 12 øvrige udbydere.

Hvorvidt du kan få adgang til den nye udbyder, kan undersøges på Norlys’ hjemmeside her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job