Lokker med ’Nordens hurtigste internet’: Sådan ved du, om du kan få adgang til Danmarks nyeste bredbåndsudbyder

Ny svensk storspiller stempler på det danske bredbåndsmarked. Lokker med 'Nordens hurtigste internet'.

Artikel top billede

(Foto: Knud Søndergaard / Computerworld)

Den svenske bredbånds-gigant Bahnhof debuterer på det danske marked, mens det bryster sig af at have ’Nordens hurtigste internet’.

I sit hjemland er 500.000 svenskere allerede abonnenter hos selskabet, men med en ny aftale med infrastrukturselskabet Norlys, får 890.000 danske husstande adgang til de hurtige bredbåndsforbindelser.

Selskabet agter, ligesom i Sverige, at markere sig på markedet ved at tilbyde højest mulige data-hastigheder til lave priser.

”Vi tilbyder en simpel struktur for private kunder, hvor man får den højeste hastighed, 1,0 Gbit, og priserne vil blive lavere end de eksisterende konkurrenters,” fortæller administrerende direktør i Bahnhof, Jon Karlung til Finans.

Strategien har gjort, at selskabet nu sidder på 11 procent af det svenske bredbåndsmarked, mens det bryster sig af at have de mest tilfredse bredbåndskunder i landet.

Se om du kan få det lynhurtige net

Ud over at indlemme Bahnhof ind på sit netværk, tilbyder Norlys bredbånd fra 12 øvrige udbydere.

Hvorvidt du kan få adgang til den nye udbyder, kan undersøges på Norlys’ hjemmeside her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    PlanBørnefonden

    Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    It-projektleder med international sigte til Koncern IT

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S