Lokker med ’Nordens hurtigste internet’: Sådan ved du, om du kan få adgang til Danmarks nyeste bredbåndsudbyder

Ny svensk storspiller stempler på det danske bredbåndsmarked. Lokker med 'Nordens hurtigste internet'.

Artikel top billede

(Foto: Knud Søndergaard / Computerworld)

Den svenske bredbånds-gigant Bahnhof debuterer på det danske marked, mens det bryster sig af at have ’Nordens hurtigste internet’.

I sit hjemland er 500.000 svenskere allerede abonnenter hos selskabet, men med en ny aftale med infrastrukturselskabet Norlys, får 890.000 danske husstande adgang til de hurtige bredbåndsforbindelser.

Selskabet agter, ligesom i Sverige, at markere sig på markedet ved at tilbyde højest mulige data-hastigheder til lave priser.

”Vi tilbyder en simpel struktur for private kunder, hvor man får den højeste hastighed, 1,0 Gbit, og priserne vil blive lavere end de eksisterende konkurrenters,” fortæller administrerende direktør i Bahnhof, Jon Karlung til Finans.

Strategien har gjort, at selskabet nu sidder på 11 procent af det svenske bredbåndsmarked, mens det bryster sig af at have de mest tilfredse bredbåndskunder i landet.

Se om du kan få det lynhurtige net

Ud over at indlemme Bahnhof ind på sit netværk, tilbyder Norlys bredbånd fra 12 øvrige udbydere.

Hvorvidt du kan få adgang til den nye udbyder, kan undersøges på Norlys’ hjemmeside her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S