Lokker med ’Nordens hurtigste internet’: Sådan ved du, om du kan få adgang til Danmarks nyeste bredbåndsudbyder

Ny svensk storspiller stempler på det danske bredbåndsmarked. Lokker med 'Nordens hurtigste internet'.

Artikel top billede

(Foto: Knud Søndergaard / Computerworld)

Den svenske bredbånds-gigant Bahnhof debuterer på det danske marked, mens det bryster sig af at have ’Nordens hurtigste internet’.

I sit hjemland er 500.000 svenskere allerede abonnenter hos selskabet, men med en ny aftale med infrastrukturselskabet Norlys, får 890.000 danske husstande adgang til de hurtige bredbåndsforbindelser.

Selskabet agter, ligesom i Sverige, at markere sig på markedet ved at tilbyde højest mulige data-hastigheder til lave priser.

”Vi tilbyder en simpel struktur for private kunder, hvor man får den højeste hastighed, 1,0 Gbit, og priserne vil blive lavere end de eksisterende konkurrenters,” fortæller administrerende direktør i Bahnhof, Jon Karlung til Finans.

Strategien har gjort, at selskabet nu sidder på 11 procent af det svenske bredbåndsmarked, mens det bryster sig af at have de mest tilfredse bredbåndskunder i landet.

Se om du kan få det lynhurtige net

Ud over at indlemme Bahnhof ind på sit netværk, tilbyder Norlys bredbånd fra 12 øvrige udbydere.

Hvorvidt du kan få adgang til den nye udbyder, kan undersøges på Norlys’ hjemmeside her.

Annonce

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Københavns Universitet

Platform Engineer

Københavnsområdet

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S