Køber ordentlig luns af IBM i milliardhandel: Overfører kunderne til egen platform

Efter længere tids partnerskab overtager Palo Alto platformen i stedet for at betale licenser.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Møgelbjerg)

En af verdens største netværksudbydere, amerikanske Palo Alto forsøger at vinde tabt terræn ved at overtage en bid af IBM for 3,3 milliarder kroner.

Det drejer sig specifikt om IBM QRadar SaaS-platform, hvor det er meningen, at alle brugere af den platform nu skal til at vænne sig til at bruge Palo Altos Cortex system, fremgår af en meddelelse fra de to selskaber torsdag.

Vi betaler dem reelt for ikke at gøre det længere, og i stedet lade os gøre det,” siger topchef i Palo Alto Networks, Nikesh Arora, til Bloomberg News med henvisning til IBM.

Ifølge mediet The Register er det en klassisk køb-kunderne-handel, da både IBM og Palo Alto vil anstrenge sig for, at transformationen fra den ene platform til den anden vil være “problemfri og gratis,” som Palo Alto skriver i meddelelsen.

“Samarbejdet med Palo Alto Networks vil være en strategisk fordel for IBM, da vores to virksomheder samarbejder om avanceret trusselsbeskyttelse, respons og sikkerhedsoperationer ved hjælp af Cortex XSIAM og watsonx (to platforme, red.), kombineret med IBM Consulting,” lyder det fra IBMs topchef Arvind Krishna.

Med i købet overtager Palo Alto 1.000 medarbejdere fra IBM. Medarbejdere, der i forvejen er trænet i at bruge Palo Altos platform.

Cisco, Microsoft og Crowdstrike er store konkurrenter, som sidder tungt på markedet for SOC-platforme.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job