Ny projekt-model for store statslige it-løsninger skal reducere risikoen og gøre dem nemmere at styre: Her er planen

Staten vil teste en ny projekt-model på kommende store, statslige it-løsninger. Den nye model skal blandt andet forbedre kvalitets-sikringen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om statens nye projektmodel for de store, statslige it-projekter.
  • Læs om den norske model, som den nye model lægger sig op af.
553
3 min
Den danske stat er på vej til at teste en ny projektmodel, der skal anvendes på de kommende store, statslige it-systemer.

Det skal ske som et forsøg på at få bedre styr på statens store it-projekter, som som gennem mange år med jævne mellemrum har været præget af hovedpine, forsinkelser og fordyrelser.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job