OpenAI’s værdi eksploderer: Værdiansættes til mere end 1.000 milliarder kroner

Med ny investeringsrunde på trapperne står OpenAI til at blive værdiansat til svimlende 1.000 milliarder kroner - mere end det dobbelte end tidligere på året.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Med en ny finansieringsrunde på trapperne står OpenAI’s samlede værdi tl at eksplodere.

Selskabet, der regnes for et af de førende inden for kunstig intelligens, står til at få tilført 6,5 milliarder dollar - omkring 45 milliarder kroner - i ny kapital, skriver Bloomberg.

I den sammenhæng har selskabet fået ny værdiansættelse, som stikker helt af.

OpenAI værdiansættes nemlig nu til enorme 150 milliarder dollar - lige godt og vel en billion kroner.

Det er 74 procent højere end de 86 milliarder kroner, som selskabet blev værdiansat til tidligere på året.

OpenAI blev grundlagt i 2015 og var selskabet, der kickstartede den eksplosive udvikling af AI, som tog sin begyndelse med lanceringen af ChatGPT 30. november 2022.

Selskabet har siden gennemgået en radikal udvikling, og i dag er kun en håndfuld af de oprindelige medarbejdere tilbage ombord.

Selskabets CFO, Sarah Friar, har meddelt til medarbejderne, at den nye kapital skal investeres i at udbygge ‘computer power’ og lignende til understøttelse af den rå drift af de AI’er, som selskabet driver.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S