OpenAI’s værdi eksploderer: Værdiansættes til mere end 1.000 milliarder kroner

Med ny investeringsrunde på trapperne står OpenAI til at blive værdiansat til svimlende 1.000 milliarder kroner - mere end det dobbelte end tidligere på året.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Med en ny finansieringsrunde på trapperne står OpenAI’s samlede værdi tl at eksplodere.

Selskabet, der regnes for et af de førende inden for kunstig intelligens, står til at få tilført 6,5 milliarder dollar - omkring 45 milliarder kroner - i ny kapital, skriver Bloomberg.

I den sammenhæng har selskabet fået ny værdiansættelse, som stikker helt af.

OpenAI værdiansættes nemlig nu til enorme 150 milliarder dollar - lige godt og vel en billion kroner.

Det er 74 procent højere end de 86 milliarder kroner, som selskabet blev værdiansat til tidligere på året.

OpenAI blev grundlagt i 2015 og var selskabet, der kickstartede den eksplosive udvikling af AI, som tog sin begyndelse med lanceringen af ChatGPT 30. november 2022.

Selskabet har siden gennemgået en radikal udvikling, og i dag er kun en håndfuld af de oprindelige medarbejdere tilbage ombord.

Selskabets CFO, Sarah Friar, har meddelt til medarbejderne, at den nye kapital skal investeres i at udbygge ‘computer power’ og lignende til understøttelse af den rå drift af de AI’er, som selskabet driver.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Support Consultant for KMD Nexus

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse