OpenAI’s værdi eksploderer: Værdiansættes til mere end 1.000 milliarder kroner

Med ny investeringsrunde på trapperne står OpenAI til at blive værdiansat til svimlende 1.000 milliarder kroner - mere end det dobbelte end tidligere på året.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Med en ny finansieringsrunde på trapperne står OpenAI’s samlede værdi tl at eksplodere.

Selskabet, der regnes for et af de førende inden for kunstig intelligens, står til at få tilført 6,5 milliarder dollar - omkring 45 milliarder kroner - i ny kapital, skriver Bloomberg.

I den sammenhæng har selskabet fået ny værdiansættelse, som stikker helt af.

OpenAI værdiansættes nemlig nu til enorme 150 milliarder dollar - lige godt og vel en billion kroner.

Det er 74 procent højere end de 86 milliarder kroner, som selskabet blev værdiansat til tidligere på året.

OpenAI blev grundlagt i 2015 og var selskabet, der kickstartede den eksplosive udvikling af AI, som tog sin begyndelse med lanceringen af ChatGPT 30. november 2022.

Selskabet har siden gennemgået en radikal udvikling, og i dag er kun en håndfuld af de oprindelige medarbejdere tilbage ombord.

Selskabets CFO, Sarah Friar, har meddelt til medarbejderne, at den nye kapital skal investeres i at udbygge ‘computer power’ og lignende til understøttelse af den rå drift af de AI’er, som selskabet driver.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect