OpenAI klar med længe ventet ny AI: Den splinternye 'o1' kan løse komplekse opgaver af hidtil uset karakter

ChatGPT's nyeste model kan noget, som almindelige sprogmodeller ikke kan.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

OpenAI’s hypede ’Strawberry’-model ser dagens lys i form af en ny model kaldet ’o1’.

Her er ifølge selskabet tale om en kunstig intelligens, som er bygget efter andre principper end de storskalasprogmodeller, tjenester som ChatGPT’s GPT-4 model anvender.

I stedet er o1 den første ’ræsonnementsmodel’.

Det er en type AI-model, som sigter efter at være bedre til at løse komplekse opgaver, der kræver indviklede tankerækker at løse.

Modellen omtales af OpenAI som en ’preview’ model og den første af sin slags, mens selskabet samtidig indikerer, at der flere efterfølgere er på vej.

’o1-preview’ arbejder ved at strukturere sin tankerække, før den giver svar, en type ræsonnement, som i højere grad ligner den menneskelige tilgang til at løse opgaver.

OpenAI påpeger her, at den nye model med den metode bliver langt bedre til at løse opgaver fra en række domæner, såsom matematik og programmering.

”Modellen er langt bedre til løse avancerede matematik-opgaver end jeg er, og jeg havde matematik som sidefag på universitetet,” påpeger OpenAI’s chefforsker, Bob McGrew overfor tech-mediet The Verge.

Hvor GPT-4o alene kan score 13 procent rigtige i en kvalifikationseksamen fra de internationale matematik-olympiader, scorer o1 83 procent.

I Codeforce-programmeringskonkurrencer, lander o1 modellen blandt den bedste ottendedel af deltagerne.

Dyr og regnetung

OpenAI’s nye model bliver tilgængelig igennem selskabets ChatGPT-tjeneste, hvor den vil kunne vælge blandt selskabets øvrige modeller, såsom GPT-4o eller GPT-4.

O1-modellens arbejdsgang gør, at ChatGPT vil bruge mere tid på at forstå et spørgsmål og tilrettelægge et svar, før det genereres.

Modellen bliver betragtelig dyrere at anvende, end OpenAI’s nyeste GPT-4o model.

Hvor det koster 15 amerikanske dollar for en million tokens fra GPT-4o, løber en million tokens fra o1-preview op i 60 dollar.

Sammen med modellen lanceres en hurtigere, men mindre kompleks ’o1 mini’ version, der koster en femtedel af hvad den større model koster.

O1 preview debuterer denne uge til abonnenter på ChatGPT Plus og Teams tjenesterne, mens Enterprise- og Education-versionerne af ChatGPT kan forvente at få adgang til den nye model en gang i næste uge.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S