Google på vej med kæmpe-opdatering af Street View i Danmark og mange andre lande

Google er i gang med at opdatere Street View i Danmark og mange andre lande i en af de største opdateringer af Street View nogensinde.

Artikel top billede

Sådan ser Computerworlds hovedkvarter ud set gennem Street View. (Foto: Google Street View)

Der er godt nyt på vej, hvis du er en af de danskere, der synes, at billederne på Googles Street View efterhånden ikke altid tegner et retvisende billede af Danmark.

Google er nemlig for tiden i fuld sving med at opdatere Street View i det, som selskabet selv kalder for den ‘største opdatering nogensinde’ af den globale kortløsning.

Med opdateringen følger nye billeder i 80 lande, meddeler Google. En del af dem har aldrig været fotograferet til Street View før nu, mens andre - som Danmark - nu opdateres til en tidssvarende gengivelse.

Det er i Danmark en del steder mere end 10 år siden, at Googles kamera-biler kom forbi for at fotografere gader og veje.

Mange ting kan være sket siden da - med nye veje, nye rundkørsler og endda helt nye boligkvarterer, der kan være skudt op.

Google Street View består for tiden af 280 milliarder billeder fra hele verden.

Historisk view

Med den store opdatering indfører Google nu også mulighed for historisk gennemgang af forskellige lokationer.

Det betyder, at man med det, som Google kalder for ‘historical imagery’ på Google Earth vil kunne sammenligne de forskellige lokationer på forskellige tidspunkter af historien.

I visse tilfælde vil tilbageblikket være meget langt, da Google har indlemmet historiske sort/hvid-billeder helt tilbage fra 1930’erne i en række tilfælde - herunder fra London, Berlin, Paris og Warsawa, meddeler selskabet.

Lande, der opdateres nu, er blandt andet:

- Danmark.

- Frankrig.

- Island.

- Schweiz.

- Spanien.

- Bosnien.

- Serbien.

- Liechenstein.

- Australien.

- Argentina.

- Brasilien.

- Costa Rica.

- Japan.

- Mexico.

- New Zealand.

- Sydafrika.

- Uruguay.

- Paraguay.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S