Meta løfter sløret for Orion: ”De mest avancerede briller nogensinde’

Meta er klar med den mest avancerede AR/VR brille nogensinde - her tilbydes indbygget holografisk display til næseryggen i en 'nær fremtid'.

Artikel top billede

Metas nye Orion-briller 'både ser og føles som et par almindelige briller’, bedyrer selskabet. (Foto: Meta PR)

Det ligger nærmest implicit i navnet at ’Meta’, annonce-giganten bag tjenester som Instagram, Facebook og Whatsapp har ambitioner om at gøre sig i mere end sociale medier og chat-tjenester.

Endnu et syn for sagen giver selskabet med offentliggørelsen, af hvad de kalder ’de mest avancerede Augmented Reality briller nogensinde’, Meta Orion.

Her sigtes efter at skabe en højteknologisk brille, som ligner og opleves som almindelige briller, men som kan lægge et virtuel lag over de omgivelser, som brugeren befinder sig i.

Kolossal opgave

Meta Orion er produktet af fem års udvikling af det, der internt blev kendt som ’Project Nazare’.

Her er målsætningen ifølge Meta tredelt:

  • At skabe digitale oplevelser, som går ud over smartphonens skærm
  • At integrere disse med kontekstuel kunstig intelligens, for proaktivt at imødekomme brugerens behov
  • At være lette og anvendelige både indendørs og udendørs, mens brugere og dem omkring kan se hinandens øjne og ansigtsudtryk.
Meta indrømmer selv, at det er enorm udfordring at indfri de mål i en enkel enhed.

”At få formfaktoren på plads, at levere holografiske skærm, udvikle spændende AR-oplevelser og at kreere et nyt tilhørende interface (HCI) paradigme – alt sammen i et sammenhængende produkt – er en af de største udfordringer, vores industri står overfor.”

Dette mener selskabet nu er adresseret med Orion-headsettet, som det bedyrer ’utvilsomt både ser og føles som et par almindelige briller’.

Holografiske muligheder

Hvad der kan udrettes med Orion er stadigvæk noget der arbejdes på.

Her tilbyder Meta dog flere funktioner, som det mener vil være grundstenen for produktets brug.

En indbyget AI-model kan her både læse og afkode de objekter brugeren omgives af og tilføje visualiseringer.

Et eksempel kunne være at åbne køleskabet, hvorefter den kunstige intelligens kan tilbyde opskrifter ud fra det forhåndværende.

Samtidig tilbydes mulighed for håndfri video-opkald, eller, naturligvis, browsing af Meta-tjenester som Facebook og Whatsapp.

Meta Orion er dog fortsat en prototype i udvikling, hvorfor nye apps og anvendelse kan nå at støde til.

Hvornår Orion vil få salgsdebut eller hvad brillerne vil koste, præciserer Meta ikke, ud over at en lancering står til at ske ’i en nær fremtid’.

Tidligere tidslinjer har peget på en lancering omkring år 2027.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job