Tesla har med vilje gjort ladetiden dårligere med software-opdatering - skal nu betale erstatning til Tesla-ejere

Hundredvis af nordiske Tesla-ejere har stævnet elbil-selskabet for at have forringet deres bil. Nu er der fældet dom i de første sager.

Artikel top billede

Flere års juridisk tovtrækning mellem Tesla Norge og sine kunder endte ved en appel-domstol i Borgarting Appelret.

Her fældede retten dom over elbilsselskabet, som blev dømt til at tilbagebetale 50.000 norske kroner, svarende til knap 32.000 kroner, til fire Tesla Model S ejere, som i 2019 oplevede, at deres bil blev forringet via en software-opdatering.

Selskabet introducerede dengang en begrænsning til første generation af luksusbilen Model S, årgang 2013 til 2015, som betød at der blev opladet væsentligt langsommere ved lynladerne.

Her bedyrer Tesla, at opladningshastigheden alene blev reduceret med 20 procent, mens brugere meldte om ladetider, som blev mere end fordoblet, når batteriet var koldt, skriver det norske motormedie Motor.no.

Det fik retten til at dømme til de norske Tesla-ejeres fordel: ”Tesla havde ikke ret til at sænke opladningshastigheden,” lyder det i dommen.

Hundredvis af søgsmål i sigte – også i Danmark

Selvom det indtil videre kun er fire Tesla Model S ejere, som har fået medhold i retten, venter der langt flere lignende krav til selskabet.

Mediet skriver, at Tesla står overfor dusinvis, hvis ikke hundredvis af lignende krav fra øvrige Model S ejere.

I alt har 118 ejere af elbilen søgt kompensation for software-opdateringen, mens der noteres af i alt 9.874 af de berørte modeller er indregistreret i landet.

Herhjemme er et lignende søgsmål under opsejling.

I 2021 blev en gruppesøgsmål iværksat ved retten i Hillerød på vegne af 400 danske Model S ejere, skriver motormediet Hvilkenbil.

Her oplyser en af stævnerne, Steen Andersen, at man vil gå efter en erstatning på 100.000 kroner per bil, som skal dække over værdiforringelsen og den store ulempe, som længere ladetider medfører. Her pointeres det at han har oplevet lynladetider, der er gået fra 30 minutter til 50 minutter.

Teslas nordiske pressechef, Maria Lantz, har ikke ønsket at kommentere på sagen, mens Tesla Norge ikke oplyser, hvorvidt sagen vil forsøges anket ved den norske højesteret.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S