Tesla har med vilje gjort ladetiden dårligere med software-opdatering - skal nu betale erstatning til Tesla-ejere

Hundredvis af nordiske Tesla-ejere har stævnet elbil-selskabet for at have forringet deres bil. Nu er der fældet dom i de første sager.

Artikel top billede

Flere års juridisk tovtrækning mellem Tesla Norge og sine kunder endte ved en appel-domstol i Borgarting Appelret.

Her fældede retten dom over elbilsselskabet, som blev dømt til at tilbagebetale 50.000 norske kroner, svarende til knap 32.000 kroner, til fire Tesla Model S ejere, som i 2019 oplevede, at deres bil blev forringet via en software-opdatering.

Selskabet introducerede dengang en begrænsning til første generation af luksusbilen Model S, årgang 2013 til 2015, som betød at der blev opladet væsentligt langsommere ved lynladerne.

Her bedyrer Tesla, at opladningshastigheden alene blev reduceret med 20 procent, mens brugere meldte om ladetider, som blev mere end fordoblet, når batteriet var koldt, skriver det norske motormedie Motor.no.

Det fik retten til at dømme til de norske Tesla-ejeres fordel: ”Tesla havde ikke ret til at sænke opladningshastigheden,” lyder det i dommen.

Hundredvis af søgsmål i sigte – også i Danmark

Selvom det indtil videre kun er fire Tesla Model S ejere, som har fået medhold i retten, venter der langt flere lignende krav til selskabet.

Mediet skriver, at Tesla står overfor dusinvis, hvis ikke hundredvis af lignende krav fra øvrige Model S ejere.

I alt har 118 ejere af elbilen søgt kompensation for software-opdateringen, mens der noteres af i alt 9.874 af de berørte modeller er indregistreret i landet.

Herhjemme er et lignende søgsmål under opsejling.

I 2021 blev en gruppesøgsmål iværksat ved retten i Hillerød på vegne af 400 danske Model S ejere, skriver motormediet Hvilkenbil.

Her oplyser en af stævnerne, Steen Andersen, at man vil gå efter en erstatning på 100.000 kroner per bil, som skal dække over værdiforringelsen og den store ulempe, som længere ladetider medfører. Her pointeres det at han har oplevet lynladetider, der er gået fra 30 minutter til 50 minutter.

Teslas nordiske pressechef, Maria Lantz, har ikke ønsket at kommentere på sagen, mens Tesla Norge ikke oplyser, hvorvidt sagen vil forsøges anket ved den norske højesteret.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS