Tesla har med vilje gjort ladetiden dårligere med software-opdatering - skal nu betale erstatning til Tesla-ejere

Hundredvis af nordiske Tesla-ejere har stævnet elbil-selskabet for at have forringet deres bil. Nu er der fældet dom i de første sager.

Artikel top billede

Flere års juridisk tovtrækning mellem Tesla Norge og sine kunder endte ved en appel-domstol i Borgarting Appelret.

Her fældede retten dom over elbilsselskabet, som blev dømt til at tilbagebetale 50.000 norske kroner, svarende til knap 32.000 kroner, til fire Tesla Model S ejere, som i 2019 oplevede, at deres bil blev forringet via en software-opdatering.

Selskabet introducerede dengang en begrænsning til første generation af luksusbilen Model S, årgang 2013 til 2015, som betød at der blev opladet væsentligt langsommere ved lynladerne.

Her bedyrer Tesla, at opladningshastigheden alene blev reduceret med 20 procent, mens brugere meldte om ladetider, som blev mere end fordoblet, når batteriet var koldt, skriver det norske motormedie Motor.no.

Det fik retten til at dømme til de norske Tesla-ejeres fordel: ”Tesla havde ikke ret til at sænke opladningshastigheden,” lyder det i dommen.

Hundredvis af søgsmål i sigte – også i Danmark

Selvom det indtil videre kun er fire Tesla Model S ejere, som har fået medhold i retten, venter der langt flere lignende krav til selskabet.

Mediet skriver, at Tesla står overfor dusinvis, hvis ikke hundredvis af lignende krav fra øvrige Model S ejere.

I alt har 118 ejere af elbilen søgt kompensation for software-opdateringen, mens der noteres af i alt 9.874 af de berørte modeller er indregistreret i landet.

Herhjemme er et lignende søgsmål under opsejling.

I 2021 blev en gruppesøgsmål iværksat ved retten i Hillerød på vegne af 400 danske Model S ejere, skriver motormediet Hvilkenbil.

Her oplyser en af stævnerne, Steen Andersen, at man vil gå efter en erstatning på 100.000 kroner per bil, som skal dække over værdiforringelsen og den store ulempe, som længere ladetider medfører. Her pointeres det at han har oplevet lynladetider, der er gået fra 30 minutter til 50 minutter.

Teslas nordiske pressechef, Maria Lantz, har ikke ønsket at kommentere på sagen, mens Tesla Norge ikke oplyser, hvorvidt sagen vil forsøges anket ved den norske højesteret.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job