Tesla har med vilje gjort ladetiden dårligere med software-opdatering - skal nu betale erstatning til Tesla-ejere

Hundredvis af nordiske Tesla-ejere har stævnet elbil-selskabet for at have forringet deres bil. Nu er der fældet dom i de første sager.

Artikel top billede

Flere års juridisk tovtrækning mellem Tesla Norge og sine kunder endte ved en appel-domstol i Borgarting Appelret.

Her fældede retten dom over elbilsselskabet, som blev dømt til at tilbagebetale 50.000 norske kroner, svarende til knap 32.000 kroner, til fire Tesla Model S ejere, som i 2019 oplevede, at deres bil blev forringet via en software-opdatering.

Selskabet introducerede dengang en begrænsning til første generation af luksusbilen Model S, årgang 2013 til 2015, som betød at der blev opladet væsentligt langsommere ved lynladerne.

Her bedyrer Tesla, at opladningshastigheden alene blev reduceret med 20 procent, mens brugere meldte om ladetider, som blev mere end fordoblet, når batteriet var koldt, skriver det norske motormedie Motor.no.

Det fik retten til at dømme til de norske Tesla-ejeres fordel: ”Tesla havde ikke ret til at sænke opladningshastigheden,” lyder det i dommen.

Hundredvis af søgsmål i sigte – også i Danmark

Selvom det indtil videre kun er fire Tesla Model S ejere, som har fået medhold i retten, venter der langt flere lignende krav til selskabet.

Mediet skriver, at Tesla står overfor dusinvis, hvis ikke hundredvis af lignende krav fra øvrige Model S ejere.

I alt har 118 ejere af elbilen søgt kompensation for software-opdateringen, mens der noteres af i alt 9.874 af de berørte modeller er indregistreret i landet.

Herhjemme er et lignende søgsmål under opsejling.

I 2021 blev en gruppesøgsmål iværksat ved retten i Hillerød på vegne af 400 danske Model S ejere, skriver motormediet Hvilkenbil.

Her oplyser en af stævnerne, Steen Andersen, at man vil gå efter en erstatning på 100.000 kroner per bil, som skal dække over værdiforringelsen og den store ulempe, som længere ladetider medfører. Her pointeres det at han har oplevet lynladetider, der er gået fra 30 minutter til 50 minutter.

Teslas nordiske pressechef, Maria Lantz, har ikke ønsket at kommentere på sagen, mens Tesla Norge ikke oplyser, hvorvidt sagen vil forsøges anket ved den norske højesteret.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S