Cyberkriminelle har stjålet data om alle hollandske politifolk - måske også dem, der arbejder undercover

Hackere har stjålet kontaktoplysninger om hver eneste ansatte i det hollandske politi. Det gælder måske også de poitifolk, som arbejder under falsk identitet.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Cyberkriminelle har udført et spektakulært angreb i Holland og har stjålet kontaktoplysninger på hver eneste ansatte i det hollandske politi. Det skriver Politico.

Den hollandske justisminister David van Weel skriver i et brev til medlemmerne af underhuset i det hollandske parlament, at ifølge landets politichef er såkaldte arbejdsrelaterede kontaktoplysninger er blevet stjålet af de kriminelle.

Den hollandske regering er i fuld sving med at undersøge, om de stjålne data også omfatter oplysninger om politifolk, som arbejder under falsk identitet - såkaldte undercover-agenter.

Sagen er anmeldt til det hollandske datatilsyn.

Læses lige nu

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Jet Time A/S

    Dataanalytiker (Data Analyst)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS